Системом јавних складишта до бољих цена за житарице
Нови Сад, 17. јун 2009. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Саша Драгин изјавио је данас да ће у предстојећој жетви почети конкретно спровођење Закона о јавним складиштима, што ће пољопривредницима омогућити да пшеницу и друге производе продају по знатно бољим ценама.
Драгин је на конференцији за новинаре у Мастер центру Новосадског сајма, на којој је представио новоусвојене законе из области пољопривреде, рекао да је у оквиру мера којима ће држава интервенисати како би се у овим тешким економским условима што више помогло пољопривреди већ потписан уговор са једним великим складиштем, а могуће је да касније још два до три складишта буду укључена у тај значајан посао.
Према његовим речима, веома је важно што је и уговором са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД), која је издвојила велика финансијска средства, обезбеђено да се по повољним условима, посредством домаћих банака, финансира изградња система јавних складишта, који би требало да заживи до краја године.
Министар је оценио да ће то довести до праве револуције на домаћем тржишту пољопривредних производа јер ће омогућити да се пољопривредници за нову производњу задужују на основу сопственог производа, а не залагањем земљишта или друге имовине да би добили кредите.
Драгин је истакао да се у овој жетви очекује да робне резерве откупе приближно 100.000 тона пшенице, и то вероватно од индивидуалних произвођача и задруга, а не од великих система који имају довољно новца и не пуштају одмах робу на тржиште, већ чекају веће цене.
Он је најавио да је у припреми и уредба којом ће ратарима бити омогућено да обнове пољопривредну механизацију плаћајући делом и пшеницом, чија ће цена бити већа за приближно три динара по килограму него што је на тржишту.
Министар је на конференцији представио низ закона донетих у области пољопривреде који би требало да омогуће не само усаглашавање домаћег законодавства са прописима ЕУ већ и бољи живот пољопривредника у нашој земљи.
Он је, такође, рекао, да ће Пољопривредни комбинат Београд (ПКБ) највероватније остати једино пољопривредно предузеће у власниству државе јер је то општи интерес.
У времену економске кризе важно је да држава задржи део могућности за снабдевање грађана најважнијим пољопривредним производима и зато смо врло близу одлуке да оставимо ПКБ као једино државно предузеће у овој области, објаснио је министар и додао да би у том процесу свакако требало обавити озбиљно реструктурисање ПКБ-а.