Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > На седници СБ УН Србија ће тражити обустављање притисака за признавање Косова

На седници СБ УН Србија ће тражити обустављање притисака за признавање Косова

Београд, 16. јун 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић најавио је данас, уочи одласка на седницу Савета безбедности УН посвећену Косову и Метохији, да ће на заседању затражити да престану притисци на земље широм света да признају Косово.

Фото: Фонет
Јеремић је у интервјуу за агенцију Фонет оценио да је ситуација на Космету изузетно забрињавајућа и тешка, што и пише у извештају генералног секретара УН, и најавио да ће Србија инсистирати на томе да се дискутује о ситуацији на терену и да се погледа у очи тешкоћама са којима се суочава пре свега неалбанско становништво у јужној српској покрајини.

Према његовим речима, предстојећа седница биће прилика за то да се на највишој светској позорници говори о томе какви су притисци на земље широм света да признају Косово.

Јеремић је прецизирао да ће Србија на седници Савета безбедности 17. јуна тражити да ти притисци престану, имајући у виду чињеницу да је Међународни суд правде почео званично да разматра питање легалности једнострано проглашене независности Косова.

Осврћући се на обележавање прве годишњице косовског устава и одликовање које је у Приштини уручено бившем изасланику за Косово Мартију Ахтисарију, он је указао на то да је то очигледан доказ за све сумње које је Београд од почетка имао у бившег финског председника.

Када преговарач заврши процес без решења прихватљивог за обе стране, а онда га једна од страна одликује, онда је то доказ да он није био неутрални преговарач, навео је Јеремић и констатовао да је Ахтисари био у функцији проглашења независности Косова, процеса који је Србија, правним средствима, успела да закочи.

Поводом политичког консензуса Савета Европске уније о визној либерализацији, министар је истакао да је реч о позитивној оцени напора свих државних органа, предвођених председником Србије, да се испуни апсолутни приоритет европских интеграција и испослује укидање виза.

Он је поновио да стављање Србије на белу шенген листу и омогућавање нашим грађанима да путују у земље ЕУ без виза представља апсолутни приоритет европских напора Србије, и указао на то да ово није последња одлука у том процесу и да би требало бити умерен и завршити посао.

Министар је навео да ће Србија наставити да ради све што је њеној моћи како би се што пре дошло и до одлуке о одмрзавању Прелазног трговинског споразума.

Наши напори усмерени су на стварање консензуса између 27 држава чланица ЕУ који је неопходан да би се одмрзао процес прикључивања Србије Унији, рекао је Јеремић и поновио да је чланство у ЕУ стратешки централни приоритет Владе Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs