Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Либерализација система удруживања грађана

Либерализација система удруживања грађана

Београд, 11. јун 2009. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић изјавио је данас да се Предлогом закона о удружењима који разматра Скупштина Србије у потпуности либерализује систем удруживања грађана.

Марковић је, образлажући предлог тог закона у парламенту, подсетио на то да је то пети предлог закона о удружењима од 2000. године, чији је циљ да се слобода удруживања у Србији оствари на начин који је неопходан и који је у складу са стандардима у развијеним европским демократијама.

Према његовим речима, најважније је да је наша земља у потпуности либерализовала систем удруживања грађана и да је то слобода која је потпуно доступна грађанима, док је друга важна промена то да грађани удружења не морају да региструју уколико не желе да имају својство правних лица.

Министар је навео да у Србији има више десетина хиљада невладиних организација и удружења, при чему ће усвајање предложеног закона поспешити удруживање грађана.

Он је указао на то да предложени закон предвиђа да надлежни државни орган не може да цени сврсисходност уписа удружења, као и да може одбити да региструје удружење само у законом и Уставом предвиђеним ситуацијама.

Удружења поред физичких и правних лица могу да оснивају и малолетници, а након усвајања закона постојаће само један регистар у Агенцији за привредне регистре, додао је Марковић.

Према његовим речима, предложеним актом успоставља се и јасна контрола над радом удружења грађана, а биће потпуно јасно и то ко финансира удружења.

Марковић је подсетио на то да већина удружења нема везе са политиком, већ остварује сопствене циљеве у вези са заштитом животне средине, заштитом особа са инвалидитетом и многим другим питањима.

Он је истакао да је усвајање овог закона не само једна од међународних обавеза Србије већ и намера и циљ наше земље да омогући слободу удруживања.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs