Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Усвојен Меморандум о фискалној и економској политици од 2009. до 2012. године

Усвојен Меморандум о фискалној и економској политици од 2009. до 2012. године

Београд, 4. јун 2009. године – Потпредседник Владе за европске интеграције и министар науке и технолошког развоја Божидар Ђелић рекао је да је Влада Србије усвојила данас Меморандум о фискалној и економској политици од 2009. до 2012. године.



Верица Калановић и Божидар Ђелић

Ђелић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, рекао да је предвиђено да буџетски дефицит, који ће бити 3 одсто бруто домаћег производа (БДП) ове године, буде смањен на 2,6 одсто БДП-а у 2010. години и после сукцесивно смањен до 1,2 одсто БДП-а у 2012. години.

Он је навео да је овим меморандумом потврђено да је кључни циљ одржање макроекономске стабилности и указао на то да ће Меморандум бити финализован и биће део буџета за следећу годину.

Потпредседник Владе је рекао да очекује да ће у августу бити поново размотрени макроекономски показатељи са мисијом Међународног монетарног фонда која ће доћи у Србију.

Влада Србије је усвојила и обједињени пакет мера за ублажавање ефеката кризе, при чему је укупан износ финансијске подршке привреди за 2009. годину 190 милијарди динара, на шта треба додати 480 милиона евра које добијамо из међународних финансијских институција, рекао је Ђелић.

Он је најавио да ће Влада Србије усвојити у року од 15 дана мере за подршку медијима у Србији како би лакше пребродили економску кризу и додао да ће следеће недеље на састанку са премијером Србије бити одлучено какве су то мере.

Такође, Ђелић је рекао да је буџетски оквир тесан, али да ће Влада размотрити све могућности, при чему ће то бити максимум који Србија може да постигне у тренутку економске и финансијске кризе.

Влада је данас стала иза става да су притисци на медије недопустиви и да ће се надлежни органи позабавити сваким таквим покушајем, указао је он и оценио да је економско стање у медијима тешко јер се процењује да је тржиште реклама пало за 30 до 50 одсто.

Министар за Национални инвестициони план Верица Калановић рекла је да је Влада Србије данас утврдила Предлог закона о регионалном развоју који предвиђа формирање седам економских региона.

Калановић је навела да се предлаже формирање региона Војводине, Косова и Метохије, Београдског региона, Западног, Источног, Централног и Јужног региона и истакла да тиме није дефинисана административна подела државе, већ целине које ће омогућити равномеран развој и смањење постојећих разлика.

Предлог закона ће по хитном поступку бити упућен у скупштинску процедуру, рекла је Калановић и оценила да је реч о системском закону који је прошао дугу јавну расправу свих заинтересованих страна.

Ђелић је указао на то да је циљ овог предлога закона не само да се смање велике разлике у развоју региона већ и да се отворе могућности за конкурисање за развојна средства ЕУ.

Он је поновио да се не ради о закону који ће поделити Србију, већ о документу који ће увести статистичке, а не административне регионе у којима ће бити могуће пратити степен развоја и утицати на смањење економских и социјалних разлика у Србији.

Према његовим речима, у предлогу закона наводи се да ће, након усвајања, тај пропис обезбедити грађанима већу улогу у доношењу важних одлука за средине у којима живе и омогућити бољу сарадњу са регионима ЕУ.

Прокламовани циљеви су свеукупни друштвено-економски развој, смањење регионалних диспаритета и негативних демографских кретања, развој конкурентности и економије засноване на знању, као и подстицање међуопштинске, међурегионалне, прекограничне и међународне сарадње, указао је Ђелић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs