Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Факултети и уџбеници неприступачни особама са инвалидитетом

Факултети и уџбеници неприступачни особама са инвалидитетом

Београд, 4. јун 2009. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић оценио је данас да су највећи проблеми студената са инвалидитетом у Србији неприступачне зграде факултета и неприлагођеност уџбеника њиховим потребама.

Фото: Фонет
Љајић је на конференцији за новинаре поводом почетка уклањања архитектонских баријера и постављања индуктивне петље на Филолошком факултету у Београду како би био приступачнији студентима са инвалидитетом навео да је проблем и недовољна осетљивост јавности за проблеме и потребе особа са инвалидитетом.

Министар рада и социјалне политике је указао на то да је обавеза свих надлежних институција да се поправи положај студената са инвалидитетом којих у Србији, према подацима Министарства, има приближно 500.

Ипак, не можемо сами да уклонимо све баријере, па позивамо све који су у могућности да заједно радимо на уклањању свих препрека за особе са инвалидитетом, поручио је Љајић.

Он је рекао да Министарство рада и социјалне политике, у сарадњи са великим компанијама, припрема стратегију друштвеног пословања корпорација.

У време светске економске кризе потребно нам је више него икада не само да имамо такву стратегију већ и да имамо у пракси компаније који показују завидан степен друштвене одговорности, навео је Љајић.

Представник Центра за развој инклузивног друштва Весна Богдановић истакла је да у Србији има око 700.000 особа са инвалидитетом.

Особе са инвалидитетом у Србији су готово невидљиве. Још увек је устаљен традиционални модел схватања – да су пасивни примаоци социјалне помоћи, а не активни учесници друштвених збивања, навела је Богдановић.

Она је оценила да је држава донела низ добрих закона који штите права особа са инвалидитетом, али се они ретко примењују у пракси.

Фирма “Лореал” је у згради Филолошког факултета у Београду поставила рампе за студенте у колицима, као и специјалне гумене траке које олакшавају оријентацију слепих и слабовидих, док је за студенте са оштећењем слуха постављен апарат помоћу којег лакше чују предавања у великом амфитеатру.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs