Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Цветковић и министри одговарали на питања посланика у Скупштини Србије

Цветковић и министри одговарали на питања посланика у Скупштини Србије

Београд, 28. мај 2009. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић и министри у Влади Србије одговарали су данас на посланичка питања у Скупштини Србије.

Посланик ДСС-а Владимир Миленковић питао је шта Влада Србије предузима на очувању Косова и Метохије у саставу Србије и повратку Срба у јужну покрајину што је, како је подсетио, осим уласка Србије у ЕУ, био и један од приоритета у експозеу премијера Мирка Цветковића.

Ова Влада, рекао је премијер Србије, јесте проевропска, али она неће одустати од одбране територијалног интегритета и суверенитета Србије.

Ми користимо сва расположива дипломатска и мирољубилва средства, једина која, уосталом, и признаје Европа. Не користимо у одбрани свог суверенитета онај арсенал који се некада користио, рекао је Цветковић.

Што се тиче уласка у ЕУ, Цветковић је напоменуо да у експозеу нигде није речено да ће Србија ући у ЕУ у току мандата ове Владе.

Ја не лицитирам са датумима, али сам сигуран да смо сваким даном све ближи ЕУ, нагласио је Цветковић.

На питање посланика ЛДП-а Ивана Андрића о РТС-у, премијер Србије је рекао да се Влада неће мешати у уређивачку политику ниједног медија, иако је заинтересована шта се дешава у медијима.

Знате да Влада Србије није миљеник многих медија, али то је осетљива област и ми ћемо се и према раду РРА и раду медија држати пасивно, осим што ћемо инсистирати на поштовању законских прописа, нагласио је Цветковић.

Такође, премијер Србије је рекао и да ће Министарству спољних послова проследити питање посланика зашто се у француском граду Лиону планира укидање конзулата Србије, с обзиром да у Лиону и околини живи више од 20.000 држављана Србије.

Цветковић је најавио и да ће Влада Србије ангажовати посебну ревизорску компанију која ће испитати пословање Нафтне индустрије Србије (НИС) и завршни рачун НИС-а који је представио ревизор којег је ангажовао већински власник НИС-а – руска компанија Гаспром.

Супротно очекивањима, НИС је 2008. годину, према извештају ревизора Гаспрома, завршио са губитком. Мањински акционар, држава Србија, има могућност да оспори тај извештај и ми ћемо ангажовати свог ревизора истог ранга, као и ревизор већинског власника НИС-а, једног од четири највеће светске ревизорске компаније, рекао је Цветковић.

Он је рекао завршни рачун НИС-а није политичко, већ стручно питање, и ако ревизор Владе Србије потврди извештај ревизора Гаспрома, онда је то “неспорно“.

Међутим, ако наш ревизор изнесе супротан закључак, онда ћемо сести са већинским партнером и усагласити даље ставове, рекао је Цветковић.

Министар рударства и енергетике Петар Шкундрић додао је да, према закону, има времена до септембра да се изврши још једна ревизија завршног рачуна.

На питање посланика Жике Гојковића (СПО) када ће бити донет закон о денационализацији и реституцији, министар финансија Диана Драгутиновић је рекла да би тај закон требало да буде донет до краја 2009. године.

Посланик СНС-а Томислав Николић питао је да ли је тачно да су на административним прелазима Јариње и Брњак према Космету, почеле да се наплаћују царине на сву робу која из Србије иде према јужној покрајини, и захтевао одговор да ли је Влада Србије потписала било какав уговор са Еулексом и тако пристала да Еулекс изађе из статуса неутралности.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић је одговорио да је Србија једини уговор са међународном заједницом на Косову и Метохији потписала у новембру 2001. године, и нагласио да Влада Србије најоштрије осуђује покушаје наплате царине на административној граници Србије и севера Космета.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs