Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Влада ће учинити све да почетком наредне године дође до визне либерализације

Влада ће учинити све да почетком наредне године дође до визне либерализације

Београд, 21. мај 2009. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да је извештај Европске комисије о напретку земаља западног Балкана ка либерализацији визног режима повољан по Србију и да ће Влада урадити све да почетком следеће године буду укинуте визе за путовања у ЕУ.

Фото: Танјуг

Ђелић је на седници Одбора за европске интеграције Скупштине Србије рекао да поменути извештај не даје никакве препоруке за укидање виза, већ показује испуњеност критеријума из такозване "мапе пута".

Он је објаснио да су по питању визне либерализације у току консултације везане за извештај Европске комисије и држава шенген зоне, након чега ће ЕК Србији предочити шта евентуално треба урадити у циљу укидања виза.

Према његовим речима, најранија могућа одлука о стављању Србије на белу шенген листу могла би да буде донета током шведског председавања ЕУ, у последњем кварталу ове године, тако да наша земља има времена за додатне кораке и унапређење тог процеса.

Потпредседник Владе је истакао да је Скупштина усвојила све кључне законе и подзаконске акте за укидање виза, и објаснио да ће грађанима са Косова и Метохије, што је постављано као спорно питање, пасоши бити издавани по специфичној процедури, како не би дошло до тога да биометријски пасош оде у погрешне руке.

Србија ће поштовати свој Устав и издавати пасоше грађанима који имају пребивалиште на Космету, поновио је Ђелић и упозорио на то да се при томе мора водити рачуна о реалности да на територији наше јужне покрајине у претходних десет година нема припадника полиције Србије.

Он је прецизирао да је у Србији до сада издато приближно 600.000 нових пасоша, чији је квалитет похвалила Европска комисија, и додао да Влада сматра да ће извештај главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца бити довољан за деблокирање Прелазног трговинског споразума Србије и ЕУ, али да о томе не одлучује Србија, него земље ЕУ.

Потпредседник Владе је члановима Одбора за европске интеграције представио Извештај о спровођењу Националног програма за интеграцију Србије у Европску унију (НПИ) за период јануар–март 2009. године.

Према резултатима Извештаја који је сачинила Канцеларија за европске интеграције, Национални програм је, узимајући у обзир усвојене законске и подзаконске акте, у првом тромесечју ове године испуњен са 53 одсто јер је од укупно планираних 68 прописа усвојено њих 36.

Он је нагласио да је парламент током ове године, усвајањем већег броја закона, био кључни моменат европских интеграција, и изразио очекивање да ће у другом тромесечју 2009. године план бити значајније испуњен.

Ђелић је истакао да Влада неће дозволити да смањење средстава предвиђено ребалансом буџета угрози напоре у домену европских интеграција, и подсетио на то да је циљ Националног плана да Србија у техничком и административном смислу у потпуности буде спремна да уђе у ЕУ 2012. године.

Потпредседник Владе прецизирао је да су приходи царина, због примене ССП-а, у прва три месеца 2009. године мањи за 17 милиона евра, и указао на то да би српски привредници да нема трговинских олакшица са ЕУ током прошле године морали да плате 385 милиона евра царина.

Чињеница да се не плаћају царине ЕУ вреди седам пута више од мањка у државној каси због примене овог споразума, истакао је потпредседник Владе и указао на то да су трговинске олакшице са ЕУ један од кључних разлога доласка страних инвестиција у Србију, које су из земаља ЕУ за прва три месеца ове године износиле 176 милиона евра.

Потпредседник Владе је новинарима у Скупштини Србије рекао да посета потпредседника САД Џозефа Бајдена Србији отвара нове моменте у односима две државе.

Изјаве Бајдена да Америка сматра да Србију не треба уцењивати око Косова за чланство у ЕУ и да нема притисака за улазак у НАТО уколико Србија то не жели у складу су са српском државном политиком, рекао је Ђелић и закључио да јучерашње Бајденово излагање реафирмише централну позицију Србије у региону.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs