Београд, 20. мај 2009. године – Председник Републике Србије Борис Тадић оценио је данас да је разговор са потпредседником Сједињених Америчких Држава (САД) Џозефом Бајденом био отворен и продуктиван и да може да отвори нову етапу америчке политике према Србији и западном Балкану.
 |
Фото: Фонет |
Тадић је на заједничкој конференцији за новинаре одржаној у Палати Србије после састанка са Бајденом истакао да је током сусрета поновио да Србија једнострано проглашену независност Косова сматра кршењем међународног права.
Србија не признаје независно Косово и то никада неће учинити. Легитимно је право Србије да брани свој интегритет мирним дипломатским и правним средствима. Упркос различитим ставовима око Косова, Србија жели најбоље могуће партнерске односе са САД. Има много тема које нас спајају, које сагледавамо на исти начин и на којима можемо да сарађујемо, истакао је председник Србије.
Према његовим речима, у разговору је постигнута сагласност о томе да је сада прилика за то да две земље успоставе потпуно нови ниво комуникације, уз међусобно уважавање.
Тадић је указао на то да Србија и САД, пре свега, могу ефикасно да сарађују у процесу интеграције западног Балкана у ЕУ и у борби против међународног криминала и тероризма.
Председник Србије је истакао и да је предуслов историјског помирења међу народима Балкана међусобно уважавање и поштовање за жртве које је имала свака од зараћених страна током сукоба који су обележили прошлу деценију.
Он је нагласио да се сукоби какви су се догодили деведесетих година прошлог века не смеју поновити и да се Београд чврсто залаже за поштовање Дејтонског споразума.
Србија се снажно залаже за стабилност читавог региона и за целовитост свих земаља чланица УН. Као потписница Дејтонског споразума, Србија је гарант територијалног интегритета Босне и Херцеговине и залаже се за решења која су искључиво резултат демократског споразума сва три конститутивна народа - Срба, Бошњака и Хрвата, поручио је Тадић.
Подсећајући на традиционално пријатељство и савезиштво у два светска рата, он је истакао значај данашњег америчко-српског савезништва у оквиру програма Партнерство за мир.
Негујући веру у идеју слободе и демократске вредности које у Србији градимо, желимо да обезбедимо мир и просперитет свим грађанима и зато је стратешки циљ Србије чланство у ЕУ, а подршка САД нашим европским интеграцијама од велике је важности, нагласио је Тадић, који је разговор са Бајденом искористио и за то да упути позив председнику САД Бараку Обами да посети Србију.
Као и читав свет и ми у Србији пажљиво пратимо рад председника Обаме и његовог тима, који се суочава са озбиљним глобалним изазовима. Увиђамо и веома ценимо нову визију и прагматизам којим нова америчка администрација приступа решавању проблема и тешкоћа, указао је председник Србије.
Он је навео да је са Бајденом разговарао и о економским односима, и подсетио на то да америчке компаније раде у Србији упркос светској економској кризи, при чему постоји могућност и за нове инвестиције.
Бајден је рекао да Америка не очекује од Србије да призна Косово и да то није предуслов за односе двеју држава или за подршку САД Србији да постане чланица ЕУ, али да очекује сарадњу Београда са међународним институцијама на Косову и у Босни и Херцеговини.
Ми ћемо наставити да инсистирамо на томе да Срби на Косову добију највећу могућу заштиту. Заузврат очекујемо да Србија сарађује са ЕУ на Косову. Слично томе, желимо да Србија помогне ЕУ и САД у изградњи демократске Босне и Херцеговине, навео је потпредседник САД.
Дошао сам у Србију са поруком да Сједињене Америчке Државе желе да унапреде сарадњу са Србијом и са регионом, и да желе да помогну Србији да постане фактор стабилности у региону, рекао је Бајден и оценио да је потребно да две државе постигну напредак у неколико питања о којима не постоји сагласност, пре свега о питању Косова и Метохије.
Бајден је, истовремено, похвалио "фантастичну економску перспективу" у односима Београда и Вашингтона, и нагласио да ће САД "искористити своју енергију и утицај" у промоцији Србије на путу ка Европској унији.
Према његовим речима, администрација Барака Обаме управо је завршила првих 100 дана на власти и сматра да је важно да на почетку мандата дође на Балкан и у Србију и покаже да жели снажне односе са Србијом.
 |
Фото: Фонет |
Бајдена је јутрос испред Палате Србије свечано дочекао председник Републике Борис Тадић, након чега је извршена смотра Гарде и интониране химне двеју држава.
Мере безбедности због доласка потпредседника САД у Београд подигнуте су на највиши ниво.