Неопходни јасни услови за инвестиције у бање Србије
Београд, 19. мај 2009. године – Државни секретар за туризам Министарства економије и регионалног развоја Горан Петковић оценио је данас да се бање Србије налазе на прекретници која ће показати да ли ће постати неискоришћен потенцијал или ће бити претворене у ресурс који ће доносити прилив страних и домаћих туриста.
Петковић је на конференцији за новинаре, поводом 20. конгреса бања који ће 25. и 26. маја бити одржан у Врњачкој Бањи, рекао да такво стање траје већ неколико година, и упозорио на то да ће се бање наћи на силазној путањи ако на том плану не буду предузете крупне промене.
Према његовим речима, дошло је до смањења броја долазака туриста, а добри примери као што су "Меркур" у Врњачкој бањи и "Чигота" на Златибору одржавају пад туриста у успореном темпу.
Такође, Петковић је навео да су бање, генерално гледано, ушле у фазу стагнације и да им је потребан импулс у правом смеру, и указао на то да су оне, поред градова, најзначајнији магнет за привлачење туриста.
Он је истакао да не би било добро да тај потенцијал буде ослабљен и да туристички токови замру, уместо да се развијају.
Добро је што су на конгрес позвани гости из успешних европских бања од којих имамо шта да научимо. Већ две године упорно радимо на томе да бање претворимо из буџетских корисника у генераторе уплате у буџет, оценио је државни секретар.
Петковић је указао на то да су неопходни јасни услови за инвестиције и да треба рашчистити нејасноће у управљању водама, лековитим фактором и земљиштем јер нико неће доћи да инвестира све док инвестициони пакет не буде заокружен.
Према његовим речима, Влада Србије одлучила је да формира Комисију која ће анализирати управљање имовином и сва кључна питања. Једно од тих питања јесте и шта је од бањских капацитета и на који начин неопходно за пружање здравствених услуга, пре свега домаћим, али и дугим корисницима, као и шта и на који начин треба да се развија као туристички капацитет.
Петковић је истакао да треба размотрити и како оптимално трошити буџетска средства, и навео пример успешне приватизације Горње Трепче, која је за мање од 60 дана реновирана и при томе није тежила луксузу, већ се окренула домаћим туристима и понудила хотеле са три звездице.
Државни секретар потврдио је да су се јавили потенцијални инвеститори за гринфилд инвестиције у бањама, што представља следећи важан корак у њиховом развоју.