Београд, 11. мај 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић и потпредседник Европске инвестиционе банке (ЕИБ) Дарио Сканапјеко потписали су данас на конференцији за новинаре у Влади Србије Споразум о оснивању и активностима регионалне канцеларије ЕИБ-а у Републици Србији.
Министар финансија у Влади Србије Диана Драгутиновић потписала је на истој конференцији са Сканапјеком Оквирни споразум између ЕИБ-а и Србије, док је вицегувернер НБС-а Ана Глигоријевић потписала Финансијски уговор између Републике Србије, Народне банке Србије (НБС) и ЕИБ-а "Апекс зајам за мала и средња предузећа" у вредности од 250 милиона евра.
Ђелић је након потписивања Споразума истакао да отварање регионалне канцеларије ЕИБ-а, која је прва регионална канцеларија те банке ван Европске уније, представља јасан сигнал европске будућности Србије.
Средствима из овог кредита градићемо европску Србију, а отварањем прве регионалне канцеларије ЕИБ-а за западни Балкан имамо потврду да све земље чланице Европске уније виде нашу земљу веома брзо у ЕУ, навео је потпредседник Владе Србије.
Он је рекао да се са ЕИБ-ом воде преговори и о додатних 1,4 милијарде евра за нове пројекте у Србији, и подсетио на то да је та банка као највећи финансијски партнер Србије до сада за пројекте у нашој земљи издвојила 1,6 милијарди евра.
Ђелић је најавио да ће регионална канцеларија ЕИБ-а бити отворена када Србија преда захтев за кандидатуру за чланство у ЕУ, и изразио очекивање да ће то бити у току ове године.
Сканапјеко је рекао да је Европска инвестициона банка спремна да отвори своју канцеларију чим Србија званично затражи пријем у ЕУ, и додао да овај кредит представља једну од серија финансијских операција у оквиру које ће ЕИБ нашој земљи одобрити кредите у укупној вредности од 1,4 милијарде евра, као помоћ за превазилажење ефеката економске кризе и за приступање европским интеграцијама.
Према његовим речима, оквирни споразум ЕИБ-а и Србије служиће за финансирање пројеката у Србији у области енергетике, инфраструктуре, здравства, образовања, развоја малих и средњих предузећа и истраживања, при чему ће мала и средња предузећа под новим, повољнијим условима моћи да дођу до тих кредита.
Драгутиновић је навела да је ребалансом буџета за ову годину наша земља планирала издавање гаранција ЕИБ-а од 100 милиона евра, а за добијање пројектних зајмова у вредности 1,1 милијарду евра – за пројекте НИП-а, Коридора 10, мала и средња предузећа, инфраструктуру, образовање и заштиту животне средине.
Она је подсетила на то да је ЕИБ од 2001. године одобрила кредите за јавни и приватни сектор у Србији под повољним условима за обнову школа, болница, мала и средња предузећа, и истакла да јавни дуг Србије тој банци сада износи 110 милиона евра, а да су издате гаранције у вредности од приближно 400 милиона евра.
Глигоријевић је указала на то да ће мала и средња предузећа у Србији моћи да добију средства из "Апекс зајма за мала и средња предузећа" под повољним условима, са каматном стопом од 4,2 до 6,9 одсто на годишњем нивоу, роком отплате од седам до 15 година и дугачким грејс периодом.
Она је навела да је ово трећи по реду кредит ЕИБ-а за развој приватног сектора и локалних самоуправа у Србији, и додала да су до сада одобрена два кредита у укупној вредности од 65 милиона евра, чиме је отворено приближно 1.600 нових радних места.