Београд, 8. мај 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић истакао је данас да у Србији није регистрован ниједан потврђен случај болести изазване новим вирусом грипа А и поновио да је наша земља предузела све мере како би била спремна за његову евентуалну појаву.
 |
Предраг Кон и Томица Милосављевић |
Милосављевић је на конференцији за новинаре одржаној у Влади Србије поводом појаве инфекције људи изазване новим сојем вируса грипа А (Х1Н1) у Северној и Средњој Америци, Европи и другим земљама света, нагласио да је анализом лабораторије на Торлаку, што је потврдила и Канцеларија Светске здравствене организације (СЗО), одбачена сумња да је жена из Приштине која је умрла оболела од тог вируса.
Министар је истакао да је наша земља предузела све неопходне мере и формирала тела како би била спремна за евентуалну појаву тог грипа на нашим просторима, и указао на то да СЗО интензивно ради на производњи вакцине, чије би прве дозе могле бити доступне за пет до шест месеци.
Министар је рекао да је почетак пробне производње вакцине против новог грипа у Институту Торлак, у оптимистичном сценарију, могућ од септембра, док би редовна производња вакцине за грађане Србије могла да крене почетком 2010. године.
Он је навео да је очигледно да индивидуални ризик од смртности као последице оболевања од новог вируса није велик, и оценио да је то охрабрујуће.
Милосављевић је истакао и да не треба журити са закључцима, јер се може очекивати да ће тамо где сада почињу јесен и зима бити већи ризик од ширења епидемија, али и упозорио на то да је "увожење" вируса због путовања врло брзо могуће у било којој земљи.
Он је поновио да Србија има резерве антивирусних лекова које ће бити дистрибуиране по потреби, и додао да ти лекови, ипак, не могу да зауставе пандемију.
Према његовим речима, мере превенције које треба предузимати су хигијена дисајних путева, покривање носа и уста приликом кашљања и кијања папирнатом марамицом коју треба бацити одмах после употребе, често прање руку, као и проветравање просторија у којима се борави.
Председник Радне групе Министарства здравља за примену плана активности пре и у току пандемије грипа Предраг Кон истакао је да је Србија, као и читав свет, у ризику, јер је свака од земаља, па и наша, потенцијално ново жариште.
Кон је додао да је срећна околност то што је пред нама лето, када се вируси тешко респираторно преносе.
Милосављевић и Кон оценили су и да посебан изазов за Србију представља организација Универзијаде од 1. до 12. јула, којој ће присуствовати више од 20.000 учесника из различитих крајева света.
Они су најавили да ће наша земља тим поводом затражити сугестије и помоћ Светске здравствене организације, како би се предузеле адекватне мере заштите.
Према подацима СЗО, до 7. маја вирус Х1Н1 регистрован је у 24 земље света, а званично је пријављен 2.371 случај оболевања.
Вирус је најраспрострањенији у Мексику, где је пријављено 1.112 случајева са 42 смртна исхода.