Београд, 7. мај 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је да се ниво развоја сваког друштва мери потпуно једнаким третманом сваког грађанина, и указао на то да је здравственим системом Србије у последње време обухваћено све више грађана ромске популације.
 |
Дорит Ницан-Калушки, Томица Милосављевић и Ханс Ола Урстад |
Фото: Танјуг |
Милосављевић је на конференцији "Здравље Рома – корак напред у Србији", на којој су сумирани резултати у оквиру Програма унапређења здравља и здравствене заштите Рома у 2008. години, подсетио на то да је у мају прошле године запослено 15, а одмах потом још 30 ромских здравствених медијаторки.
Према његовим речима, задатак медијатора је да упознају Роме са њиховим правима, повезивање са домовима здравља и помоћ при добијању здравствене књижице и других личних документа.
Министар је рекао да је кроз бројне активности у том периоду у пројекат укључено 18.000 људи из више од 5.000 породица, и додао да је 872 деце вакцинисано, а да је 61 трудница први пут била на гинеколошком прегледу.
Он је такође навео да је велики број жена био на систематском прегледу, да је у образовни систем укључено 24 ромске деце, као и да су отворени и разни други видови помоћи.
Важно је да што више здравствених радника учествује и разуме да је то нови стуб здравственог система и да је значајно укључивање свих грађана Србије, закључио је Милосављевић.
Шеф Канцеларије СЗО у Србији Дорит Ницан-Калушки указала је на то да се ромска популација суочава са великим проблемима, а као неке од њих навела је лоше услове за живот и велики проценат смртности новорођенчади.
Ницан-Калушки је истакла да се велики број припадника те популације не вакцинише на време због чега је повећан проценат различитих болести, и навела да Роми морају да буду активни учесници у друштву, а да при томе задрже право да буду другачији.
Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Ханс Ола Урстад подсетио је на то да је здравље Рома важна компонента Декаде Рома како би се омогућило њихово пуно укључење у здравствени систем Србије.
Конференцији су присуствовале 43 ромске здравствене медијаторке, 43 патронажне сестре, 43 представника домова здравља, представници 15 ромских невладиних организација, Уницефа и Одбора за здравље и породицу Народне скупштине Републике Србије.