Београд, 28. април 2009. године – Посланици Скупштине Србије завршили су данас расправу о 360 амандмана поднетих на Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџету Републике Србије за 2009. годину и почели разматрање амандмана на шест пратећих закона.
 |
Фото: Фонет |
Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић указала је на крају расправе на то да задуживање државе није велико и да Србија припада групи најмање задужених држава, односно да је учешће јавног дуга у друштвеном производу 29 одсто.
Она је истакла да у условима кризе нема места за панику већ само за озбиљност, и додала да је Влада ребалансом буџета успела да се прилагоди ситуацији.
Поводом примедби на задуживање код Међународног монетарног фонда (ММФ), Драгутиновић је навела да су кредити те финансијске институције вероватно најјефтинији и да се каматна стопа плаћа само на повучена средства, и подсетила на то да Србија од првог аранжмана са ММФ-ом, у износу од 450 милиона евра, није повукла ниједан евро.
Када је реч о смањењу средстава локалним самоуправама, она је објаснила да смањење трансфера неће бити линеарно и да ће најсиромашније општине бити заштићене, али и додала да сви нивои власти треба да поднесу терет прилагођавања.
Према њеним речима, буџетска средства за "Коридор 10" нису укинута већ су смањена, као што су смањени сви дискрециони издаци, па су у те сврхе ребалансом издвојене 2,2 милијарде динара.
Драгутиновић је указала на то да су девизне резерве коришћене за интервенцију на тржишту, а да је банкарски систем стабилан.
Она је навела да предложеним ребалансом субвенције у пољопривреди нису смањене и да је плаћање доприноса за ПИО фонд обавеза на основу које индивидуални пољопривредни произвођач има право на пензију, а да се од њега тражи да измири своје текуће обавезе.
Драгутиновић је рекла да ће ускоро бити пронађено законско решење које ће омогућити контролу прилива приватног новца у јавни здравствени систем, и оценила да је то што је непознато коликим средствима располаже здравство, укључујући издвајања из буџета и прилив приватног новца – недопустиво.