Београд, 28. април 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је синоћ да је Србија донела одлуку да не учествује у вежбама НАТО у Грузији јер је званичан став Руске Федерације да ова вежба представља безбедносну претњу за њу.
Јеремић је, гостујући у емисији "Полиграф" на РТВ Б92, навео да ни војници, нити службеници из Србије неће учествовати у вежби НАТО у Грузији и додао да Србија неће учествовати ни у једном пројекту који представља безбедносну претњу Руској Федерацији или било којој другој држави.
Учешће у програму Партнерство за мир нам омогућава да бирамо где желимо да будемо присутни и у којим пројектима, објаснио је Јеремић.
Он је указао на то да је током његове радне посете Вашингтону било речи о томе да висока делегација САД посети Србију у другој половини маја и навео да постоји вероватноћа да у тој делегацији буде потпредседник САД Џозеф Бајден.
Разлике између САД и Србије по питању статуса Косова и Метохије су велике и не може се очекивати да по том питању дође до приближавања ставова ни током Бајденове посете Србији, истакао је Јеремић и додао да је план да унапредимо дијалог са Вашингтоном о питањима где нема размимоилажења.
Јеремић је рекао да је, према последњим информацијама које има из Косовске Митровице, безбедносна ситација на северу Косова тешка и да Србија покушава да учини све што може како би се смањила тензија.
Он је апеловао на смиривање ситуације и додао да је питање повратка Срба на Космет веома важно, због чега би томе требало приступити ангажовано, кроз институције и дијалог, а не кроз сукобе.
Према његовим речима, односи Србије са међународном заједницом су оптерећени чињеницом да са једним бројем држава постоји фундаментално неслагање везано за будући статус Косова и Метохије.
Наша политика није по вољи неких утицајних држава, али ми немамо избора него да се по овом питању конфронтирамо дипломатски, навео је Јеремић.
Говорећи о политици Србије према Босни и Херцеговини, Јеремић је рекао да Србија подржава Дејтонски споразум и све око чега се сагласе три народа у БиХ.
Он је указао на то да Србија намерава да у наредном периоду води ангажовану спољну политику према Хрватској и Црној Гори и најавио отварање нових конзулата Србије у тим земљама.
Имали смо прилику да чујемо да је Црна Гора спремна за нови дипломатски почетак са Србијом, рекао је Јеремић и изразио наду да ће у склопу заједничких напора бити позитивно одговорено на захтев Србије да отвори конзулате.
Он је оценио да је Книн изузетно важно место за Србију када је реч о повратку српских избеглица у Хрватску, па ће ту бити отворен нови конзулат Србије, а затворен конзулат у Ријеци.
Јеремић је изразио очекивање да ће Србија поднети захтев за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ до краја 2009. године.