Београд/Бањалука, 25. април 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић рекао је да је политика Србије према Босни и Херцеговини (БиХ) веома јасна и да Србија признаје територијални интегритет БиХ, али да као један од потписника и гаранта Дејтонског мировног споразума не жели да дође до било какве брзоплете промене онога што је договорено.
|
|
|
Фото: Танјуг (архивски снимак) |
Ђелић је у интервјуу који је дао за "Глас Српске" истакао да Србија развија сарадњу с Републиком Српском (РС), али да жели да сарађује и с Федерацијом БиХ.
Говорећи о уласку земаља у региону у ЕУ, потпредседник Владе рекао је да је званична политика ЕУ да се свака земља разматра појединачно.
Верујем да иза те политике стоји жеља да свака земља уради свој део посла. Србија има јасан план да наши грађани путују без виза у Европу до краја ове године. План је да до 2012. године будемо усклађени с европским правним тековинама и циљамо да веома брзо након тога постанемо и пуноправна чланица, навео је он.
Према његовим речима, није познато да ли ће се ЕУ ширити за сваку од земаља западног Балкана тако што ће у своје чланство примати једну по једну или више њих заједно.
Што се тиче Споразума о стабилизацији и придруживању, Ђелић је објаснио да је добро познат политички услов.
Реч је о заокруживању сарадње с Хашким трибуналом. Србија ради све што је у њеној моћи да ухапси и изручи преостала два хашка оптуженика – Ратка Младића и Горана Хаџића. То је наша међународна и домаћа обавеза, рекао је он.
Одговарајући на питање у вези са захтевом из Сарајева да се Србија извини за злочине почињене у Сребреници, Ђелић је истакао да је Србија то већ урадила и да би било добро да се и са друге стране чује иста ствар.
Веома је важно да правосудни систем утврди кривицу за свакога ко је злочин починио и да кривица буде индивидуализована. У том смислу, Србија заокружује сарадњу с Хашким трибуналом како би се испитало да ли има кривице, и ако се кривица утврди, да буде индивидуализована, а не да се приписује целом једном народу или једном ентитету, навео је потпредседник Владе Србије.