Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Усвајање ребаланса буџета један од предуслова стабилности Србије

Усвајање ребаланса буџета један од предуслова стабилности Србије

Београд, 24. април 2009. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић оценила је данас да је усвајање ребаланса буџета Србије један од предуслова за постизање економске стабилности Србије.

Драгутиновић је, образлажући Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџету Републике Србије за 2009. годину на седници Скупштине Србије, указала на то да би економска и фискална политика која се води у условима економске кризе требало да, осим смањењу јавне потрошње, допринесе и да се уравнотежи привреда и умањи раст инфлације.

Према њеним речима, ребаланс буџета предвиђа смањење прихода на 649,3 милијарде динара, а расхода на 719,8 милијарди динара, што је за 28,9 милијарди динара мање од првобитно планираних расхода за ову годину.

Она је истакла да је чињеница да је у привреди Србије након позитивних тенденција дошло до успоравања привредног раста и да је регистрован пад индустријске и прерађивачке производње, као и смањење извоза и увоза.

Такође, Драгутиновић је навела да ће, према новим проценама ММФ-а, у Србији 2009. године пад економске активности износити два одсто, а пројекције су и да ће бити забележено смањење увоза од 21,8 одсто, као и пад извоза од 15 одсто.

Драгутиновић је истакла да је смањење БДП-а који је проценио ММФ засновано на претпоставци да ће сви привредни сектори бити на удару због смањене тражње и прилива страних инвестиција.

Она је указала на значај аранжмана ММФ-а вредног три милијарде евра, који треба да обезбеди Србији финансијску стабилност и ојача девизне резерве земље, и додала да би, да није било фискалног прилагођавања, дефицит износио уместо три, шест одсто бруто домаћег производа, и то највише по основу умањења прихода који су значајно опали од почетка године.

Такође, Драгутиновић је навела да је буџетски дефицит повећан са 49,9 милијарди динара на приближно 70 милијарди динара и истакла да економске мере које је Влада формулисала кроз законске предлоге треба да доведу до смањења издатака за 65,4 милијарде динара, а да повећају приходе за 30,4 милијарде.

Драгутиновић је истакла да се једна од значајнијих уштеда планира у државној управи у укупном износу од 40 милијарди динара, што се предвиђа како смањењем дискреционих расхода, тако и смањењем броја запослених, умањењем зарада, али и искључивањем могућности нових запошљавања.

Она је рекла да ће по основу повећања акциза на гориво приходи буџета бити већи за четири милијарде динара, а увођењем привременог опорезивања импулса у мобилној телефонији, по стопи од десет одсто, три милијарде динара.

Иако ће пензије бити замрзнуте у 2009. години из буџета ће за пензиони фонд бити повећани издаци за 22,9 милијарди динара, док ће Националној служби за запошљавање бити исплаћено пет милијарди динара више него што је било планирано, рекла је она и навела да су ребалансом буџета субвенције смањене за 6,9 милијарди, при чему је највећи део те помоћи ускраћен пољопривреди.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs