Београд, 22. април 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас на конференцији поводом усвајања Националног програма “Србија против рака” да постоји шанса да се карцином победи и да се те шансе стално повећавају захваљујући напретку у науци, лечењу и превенцији.
 |
Фото: Фонет |
Милосављевић је указао на то да се у Србији тренутно неколико десетина хиљада људи лечи од малигних болести и навео да они с пуним правом очекују да добију најбољу могућу негу и да желе да активно учествују у борби против злоћудних тумора.
Министар је истакао да је ресорно министарство из тог разлога иницирало план активности за активно учешће нације у борби против канцера у виду Националног програма за борбу против рака јер епидемиолошки подаци говоре да поред болести срца и крвних судова, инфективних и паразиталних болести малигне болесте у великој мери настају због агресивних утицаја из нашег начина живота.
Према његовим речима, агресивни утицаји укључују пушење, конзумирање велике количине алкохола, излагање сунцу без одговарајуће заштите, као и недовољно узимање воћа и поврћа.
Милосављевић је такође напоменуо да је, према епидемиолошким подацима, код мушкараца рак плућа на првом месту по учесталости као узрок умирања, а следе карцином желуца, јетре, једњака и дебелог црева.
Према његовим речима, у учесталости карцинома код жена предњаче рак дојке, плућа, желуца, дебелог црева и рак грлића материце.
Он је подсетио на то да Савет Европе даје јасне препоруке земљама чланицама да је неопходно увођење популационог скрининга који подразумева преглед здраве популације у што већем броју како би се тумори открили у фази када је могуће њихово лечење.
Када је реч о циљевима Националног програма "Србија против рака", он је истакао да је превасходни циљ смањење броја новооболелих од малигних болести и побољшање процеса раног откривања карцинома.
Министар је истакао да су водећи принципи овога програма то да у његовој реализацији одговорност мора да преузме друштво у целини, што подразумева мултисекторску сарадњу.
Он је указао на то да кључне компоненте Националног програма подразумевају свеобухватни приступ промоцији програма за унапређење здравља, промоцију здравих стилова живота и избегавање ризичних фактора понашања.
Национални програм "Србија против рака" даје оквир за одржив, координисан, тимски приступ у превенцији и контроли малигних болести у Србији. Циљ програма је да се у наредним годинама смањи оболевање и умирање од малигних болести, продужи живот оболелих од малигних болести и побољша квалитет живота оболелих и њихових породица.
Председник Републике Борис Тадић, који је прихватио позив да буде покровитељ спровођења овог програма, рекао је на конференцији да се ефикасна превенција малигних и других тешких обољења не може спровести без сталне кампање просвећивања грађана.
Председник Србије указао је на то да само здрави грађани могу ефикасно да раде свој посао и доприносе побољшању квалитета живота својих породица, и додао да никакве европске интеграције немају смисла ако у Србији људи масовно умиру од рака због непросвећености.
Тадић је навео да побољшање здравствене културе грађана и ефикасности здравственог система могу бити спроведени и у државама које се, попут Србије, суочавају са економским и технолошким заостајањем.
Ако би људи почели да мењају начин исхране и обављања свакодневних послова, за 50 одсто бисмо смањили ризик од малигних обољења, указао је председник и истакао неопходност омасовљења физичке културе, уз истовремену борбу против нездраве исхране, пушења, алкохолизма и наркоманије.
Он је оценио да су грађани обавезни да буду своји лекари тако што стално треба да стичу знања о свом телу и здрављу и тако што ће да превенирају болести.
Тадић је упутио позив лекарима да почну радикално да мењају однос према пацијентима, избегавајући инертност у опхођењу према онима којима је помоћ потребна.