Нови Сад, 15. април 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да држава има озбиљне планове на основу којих предузима мере како би што ефикасније био ублажен удар светске економске кризе на здравство у Србији.
|
|
Фото: Танјуг (архивски снимак) |
|
Милосављевић је у интервјуу за новосадски лист "Дневник" навео да, упркос економској кризи, неће бити смањена права грађана на здравствену заштиту, и прецизирао да они неће морати да купују санитетски материјал и медикаменте, нити да плаћају оно што ни до сада нису плаћали.
Он је указао на то да су поскупљење лекова у циљу одржавања стабилности тржишта медикамената и повећање партиципације са 20 на 40 динара били неопходни кораци у распоређивању терета кризе, и изразио уверење да то учешће грађана у трошковима лечења неће поново поскупети.
Влада има добар програм који омогућава да ову годину преживимо с пристојном стабилношћу курса динара и економијом која ће издржати ударе, истакао је министар и додао да ће се здравство лакше суочити с кризом јер је систем који је успостављен претходних година обезбедио финансијску одрживост.
Према његовим речима, од 1. јуна биће уведене фискалне касе у здравствене установе, чиме се уводи фискална дисциплина, а инсистираће се и на повећању ефикасности и квалитета рада у здравственим установама, при чему ће њихови стручни и други капацитети бити максимално искоришћени.
Министар је подсетио на то да у Србији нешто више од два милиона људи ради и плаћа доприносе, а 7,5 милиона људи се лечи и додао да би због кризе ове године још приближно 100.000 људи могло да остане без посла.
У буџету је обезбеђено бар пет милијарди динара како би били плаћени здравствени доприноси за грађане који немају прихода, навео је Милосављевић.