Србија може постати члан СТО у првој половини наредне године
Београд, 14. април 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изразио је данас очекивање да ће Србија, уколико парламент у току ове године усвоји потребне законе, у првој половини наредне године постати чланица Светске трговинске организације (СТО).
Динкић је на седници Скупштине Србије, која је почела обједињену начелну расправу о предлозима закона о спољнотрговинском пословању, о стандардизацији, о техничким захтевима за производе и оцењивању усаглашености и о туризму, прецизирао да је реч о 54 закона, од којих је највећи број у скупштинској процедури.
Он је подсетио на то да је Србија у преговоре са СТО ушла 4. фебруара 2005. године и да је чланство у тој организацији важно због уласка наше земље у Европску унију.
Према његовим речима, ниједна земља не може бити члан ЕУ ако није постала члан СТО јер то чланство обезбеђује стабилност услова привређивања у земљи, који се не могу накнадно мењати, променом политичких странака у власти.
Министар је нагласио да се, када се једном постане члан СТО, успостављају стабилност и предвидивост у доношењу одговарајућих законских аката, и указао на то да ће Србији уколико постане члан те организације бити повећан инвестициони рејтинг, а инвеститори ће је посматрати као стабилну земљу.
Динкић је образлажући предлоге закона који су на дневном реду парламента истакао да је њихово усвајање неопходно због усаглашавања домаћег законодавства са прописима ЕУ и са правилима СТО.
Према његовим речима, Предлог закона о техничким захтевима за производе и оцењивању усаглашености кључан је за успостављање унутрашњег тржишта по стандардима ЕУ и даје техничке прописе за сваки технички производ који нека држава производи.
Министар је објаснио да је основни разлог његовог доношења заштита безбедности и здравља људи, заштита имовине, потрошача, животиња и биљака, и указао на то да је општа обавеза произвођача да се производ испоручује на тржиште само ако је усаглашен са техничким прописима.
Динкић је поновио да је овај закон веома важан јер ако тај документ не буде донет, ниједан производ из наше земље неће моћи у ЕУ, и додао да је његово доношење један од основних предуслова за чланство Србије у ЕУ.
Он је објаснио да решења у Предлогу закона о стандардизацији омогућавају наставак преузимања стандарда из ЕУ.
Министар је прецизирао да је спољнотрговинска размена у прва три месеца ове године на нивоу из 2007. године и да је спољнотрговински дефицит смањен 30 одсто.
Динкић је указао на то да се Предлогом закона о туризму регулише планирање и развој туризма, организација за промоцију туризма, рад туристичких агенција, као и питање туристичких такси.
Он је навео да тај закон предвиђа планирање и развој туризма јер уколико нема планирања у тој области, онда нема ни прихода.
Динкић је оценио да је туризам дуго био запостављена област, и прецизирао да је Србија прошле године од туризма остварила приход од приближно милијарду долара.