Београд, 14. април 2009. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је полиција у 2008. години ангажовањем на сузбијању свих видова криминала допринела одржавању стабилног безбедносног амбијента у нашој земљи.
|
Фото: Танјуг |
Дачић је, представљајући извештај о раду МУП-а у 2008. години на седници Одбора за одбрану и безбедност Скупштине Србије, прецизирао да је у прошлој години заплењено више од две тоне опојних дрога, од чега приближно 208 килограма хероина, а откривено је и 3.318 кривичних дела из области корупције.
Он је навео да су током 2008. године у области организованог финансијског криминала откривене четири високоорганизоване криминалне групе у оквиру којих је пријављено укупно 76 особа, од којих су 62 ухапшене.
Према његовим речима, очувано је стабилно стање безбедности на подручју Копнене зоне безбедности и општина на југу Србије, а ухапшено је и девет припадника "Гњиланске групе".
Министар је указао на то да се на Косову и Метохији и даље настављају напади на Србе, као и да постоје притисци за исељавање српског и осталог неалбанског становништва из јужне српске покрајине.
Дачић је указао на то да је унапређењем пословања на сузбијању високотехнолошког криминала повећано откривање кривичних дела из ове области за 20 одсто, а посебно кривичних дела фалсификовања и злоупотребе платних картица за 70,7 одсто.
Он је истакао да је побољшано и откривање кривичних дела из области еколошког криминала за 29 одсто, и додао да су расветљене све отмице и остварена висока ефикасност у расветљавању убистава и убистава у покушају, по 77,4 одсто.
Дачић је навео да је расветљено и више од половине крађа (66 одсто), тешких крађа (57,5 одсто) и разбојничких крађа (66,7 одсто), и указао на то да је ефикасно било и откривање тежих и сложенијих облика привредног криминала.
Министар је навео да је у 2008. години у односу на 2007. годину смањен број најтежих кривичних дела општег криминала – убистава са 88 на 71, убистава у покушају са 203 на 172 и тешких убистава са 55 на 54.
Према његовим речима, запажени резултати остварени су и у борби против трговине и кријумчарења људи, организованог имовинског криминала, а пресечени су и канали за кријумчарење оружја и муниције из БиХ у Србију, као и из Црне Горе и БиХ у Србију.
Он је указао на то да је обезбеђена и заштита државне границе и приграничног подручја и поред повећаног промета путника за више од 13 одсто, и додао да је евидентирано више од 600 случајева повреде границе, и то највише са Мађарском.
Када је реч о међународној сарадњи у циљу боље борбе против организованог криминала, Дачић је подсетио на то да су потписани споразуми о тим активностима са Румунијом, Бугарском, Грчком, Хрватском и Италијом.
Министар је поновио да је полицијски посао тежак и одговоран, као и да без међусобног поверења полиције и грађана не може бити успешне борбе против криминала.
Он је најавио да ће сва возила интервентне јединице бити опремљена видео-камерама и ГПР системом, тако да могу бити у директној вези са дежурним службама.
Када је реч о безбедности саобраћаја, Дачић је рекао да су присутне позитивне тенденције смањења укупног броја саобраћајних несрећа за 4,4 одсто и броја погинулих за више од седам одсто.
Он је подсетио на то да је отпочело издавање нових биометријских докумената и истакао да су донети сви непоходни закони за стављање Србије на белу шенген листу, тако да се сигурно може очекивати визна либерализација.
Дачић је навео да друштво мора дати подршку полицији у борби против организованог криминала и тероризма јер полиција то заслужује, и поновио да сви који прекорачују своја полицијска овлашћења треба да буду санкционисани.
Чланови Одбора за одбрану и безбедност минутом ћутања одали су данас пошту настрадалом полицајцу Владимиру Грандићу.