Београд, 9. април 2009. године – Министар просвете у Влади Републике Србије Жарко Обрадовић изјавио је данас да је за смањење насиља у школама и васпитно-образовним установама неопходна заједничка, хитна и ефикасна акција читавог друштва.
 |
Жарко Обрадовић и Јудита Рајхенберг |
Фото: Фонет |
Обрадовић је, отварајући конференцију "Ка сигурном и подстицајном окружењу за децу", прецизирао да је за смањење насиља у школама потребна подршка директора, наставника, ђака и родитеља, владиног и невладиног сектора и медија, и навео да је неопходно да се активирају сви који могу да подрже такву акцију.
Министар је подсетио на то је да је на почетку спровођења програма "Школа без насиља" 2005. године испитивање у 50 основних школа у Србији показало да је 65 одсто ученика бар једном у три месеца било изложено насилним нападима вршњака.
Он је навео да је тај програм, уз подршку Уницефа, до сада уведен у 165 основних школа и да су се у ту акцију укључили грађани, привредници, спортисти, клубови и локалне заједнице.
Обрадовић је указао на то да је Министарство просвете, уз подршку Уницефа и Британског савета, у оквиру овог програма припремило и дистрибуирало Посебан протокол за заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања, као и приручник за примену тог протокола.
Министар је прецизирао да су приручници намењени запосленима у васпитно-образовним установама, али и деци, родитељима, представницима локалне заједнице и осталим заинтересованим установама и појединцима који су укључени у превенцију и решавање проблема насиља над децом и међу њима.
Према његовим речима, основа за мере које Влада Србије предузима у том циљу је Национални план акције за децу који је израдио Савет за права детета, а Влада усвојила 2004. године.
Обрадовић је том приликом доделио сертификате за 32 школе које су успешно завршиле све фазе у спровођењу програма "Школа без насиља".
Директор Канцеларије Уницефа у Србији Јудита Рајхенберг рекла је да су резултати у школама које су већ спровеле програм показали промену ситуације, смањење насиља и нови приступ у супротстављању овој појави.
Она је оценила да насиље неће потпуно нестати, али да се може смањити и спречити, и додала да то уверење деле и ученици и наставници 32 школе које су учествовале у програму.
Рајхенберг је истакла да је добро то што су у актима које је донела држава садржани и резултати "Школе без насиља" и навела да ће на тај начин овај програм постати део система образовања.
Резултати показују да готово две трећине малишана сматра да може да препозна и реагује на насиље на одговарајући начин, навела је она и истакла да је за изградњу безбедне средине за малишане потребна подршка широке мреже организација и установа.
На дводневној конференцији, коју су организовали Министарство просвете и Канцеларија Уницефа у Србији, учествује више од 300 просветних радника, представника локалних самоуправа, ученика и родитеља из Србије, као и представници надлежних министарстава.