Београд, 9. април 2009. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је у интервјуу за недељник "Време" да ће применом Закона о одузимању имовине стечене кривичним делима бити разорена суштина организованог криминала у Србији.
|
|
|
Фото: Танјуг (архивски снимак) |
Маловић је указала на то да криминалцима углавном није важно колико ће времена провести у затвору, већ да је имовина на сигурном, а то овај документ онемогућава.
Она је навела да ће Министарство правде, као и сви државни органи у оквиру својих овлашћења и надлежности, у складу са поменутим законом одузимати сву имовину стечену на тај начин.
Према њеним речима, Министарство је тај закон предложило и Скупштина га је усвојила, а остало је посао јавног тужилаштва и јединице за финансијске истраге МУП-а.
Такође, Маловић је подсетила на то да је крајем прошле недеље републички тужилац Слободан Радовановић проследио свим тужилаштвима упутства за примену овог закона, и додала да ће јединица за финансијске истраге откривати имовину проистеклу из кривичног дела.
Она је објаснила да се у финансијској истрази прикупљају докази о имовини, законитим приходима и трошковима живота окривљеног, докази о имовини коју је наследио правни следбеник, односно докази о имовини и накнади за коју је имовина пренета на треће лице.
Према њеним речима, коренита реформа правосуђа је стрес за сваку демократску државу, па и за транзициону Србију са крхком демократијом и нормално је да се тако сложен пакет реформских закона у тој области преиспитује и критикује.
Маловић је оценила да су већина примедби које су изнете у јавности углавном последица недовољног разумевања неких одредби тих закона.
Она је додала да ће након конституисања Високог савета судства и Државног већа тужилаца та два тела приступити дефинисању неопходног броја носилаца правосудних функција у складу са потребама новог система и изради критеријума за избор носилаца правосудних функција, што би требало да буде завршено до краја маја.
После тога биће расписан конкурс, а избор судија и тужилаца биће завршен до децембра 2009. године, рекла је Маловић и навела да ће од тог тренутка највећи део посла прећи на Високи савет судства.
Она је указала на то да су српском правосуђу потребни боља организација, бољи законодавни амбијент и тек у мањој мери нови људи, и додала да ће се паралелно обављати организационе припреме за успостављање нове мреже судова, укључујући и оне који ће бити први пут формирани, као што су апелациони судови и Управни суд.
Маловић је рекла да је суштина реформе правосуђа то што ће се реорганизовати само правосуђе, док ће грађани свој приступ правди остваривати на истим местима као и до сада, као и то да ће процеси који се воде пред правосудним органима бити много краћи.