Почетна страна > Вести > Политика > Усвајање закона из области екологије један од услова за приближавање Србије ЕУ
Усвајање закона из области екологије један од услова за приближавање Србије ЕУ
Београд, 3. април 2009. године – Скупштина Србије почела је данас обједињену начелну расправу о још девет еколошких закона, који представљају један од услова за приближавање Србије Европској унији.
Обједињена расправа води се о предлозима закона о заштити од буке у животној средини, о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда, о изменама и допунама Закона о процени утицаја на животну средину, о заштити ваздуха, заштити природе, о изменама и допунама Закона о заштити животне средине и о потврђивању амандмана на анекс Б Кјото протокола уз Оквирну конвенцију о промени климе, о потврђивању Ротердамске конвенције и о потврђивању конвенције о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и праву на правну заштиту у питањима животне средине.
Министар заштите животне средине и просторног планирања Оливер Дулић рекао је, образлажући предложене законе, да Предлог закона о заштити од буке утврђује мере за спречавање и смањење штетних ефеката буке на здравље људи и животну средину и предвиђа израду подзаконских аката којима се утврђују граничне вредности буке у животној средини.
Он је навео да се Предлогом закона о заштити природе предвиђа утврђивање и процена стања у природи, заштита природних добара, успостављање система праћења природних вредности и заштићених природних добара, заштита природе и предела у просторним плановима и пројектној документацији, доношење програма управљања природним ресурсима и развијање свести о потреби заштите природе у процесу васпитања и образовања.
Дулић је рекао да се изменама Закона о заштити животне средине усаглашава правни систем Србије са директивама, уредбама и препорукама ЕУ, међу којима је и директива која се односи на контролу великих индустријских удеса који укључују опасне материје.
Према његовим речима, изменама Закона о процени утицаја на животну средину прецизирају се везе с прописима из домена урбанизма и грађевине.
Он је објаснио да је Конвенција о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и праву на правну заштиту у питањима животне средине позната као Архуска конвенција – међународни уговор у области животне средине који на јасан начин повезује људска права с процедурама и инструментима у области животне средине.
Министар је рекао да основни циљ Ротердамске конвенције о поступку давања сагласности на основу претходног обавештења за одређене опасне хемикалије и пестициде у међународној трговини јесте разграничење одговорности и сарадња у међународној трговини одређеним опасним хемикалијама, а да доприноси и правилном руковању опасним хемикалијама.