Почела обједињена начелна расправа о сету еколошких закона
Београд, 2. април 2009. године – Министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић упутио је данас позив посланицима Скупштине Србије да подрже предложени сет еколошких закона који су неопходни за приближавање Србије Европској унији.
Дулић је у Скупштини Србије – образлажући предлоге закона о заштити од нејонизујућих зрачења, о амбалажи и амбалажном отпаду, о заштити од јонизујућих зрачења и о нуклеарној сигурности, о управљању отпадом, о биоцидним производима и о хемикалијама – истакао да ови документи представљају нову еколошку политику Србије и стратешку промену става према животној средини.
Министар је рекао да поменути документи, о којима се води обједињена расправа, представљају прописе који креирају будућност Србије и који ће суштински изменити изглед земље, и напоменуо да међународне стандарде треба прихватити не само због ЕУ већ, пре свега, због бољег здравља свих грађана, у првом реду деце.
Он је указао на то да се Србија сврстава у ред малог броја земаља које немају закон који уређује област заштите од нејонизујућих зрачења, и истакао да је доношење тог закона неопходно јер је стање у тој области незадовољавајуће.
Дулић је рекао да ће, на основу препоруке Светске здравствене организације, бити дефинисани осетљиви случајеви, као што су школе, обданишта, старачки домови и здравствене установе, на којима неће бити дозвољено постављање извора нејонизујућих зрачења, односно антенских система телекомуникационих уређаја.
Кад је реч о Предлогу закона о амбалажи и амбалажном отпаду, министар је навео да тај документ предвиђа успостављање стандарда заштите животне средине које амбалажа мора да испуњава.
Према његовим речима, успостављају се и услови интегрисаног управљања амбалажом и амбалажним отпадом, и то од настанка амбалаже, преко њеног сакупљања, транспорта, складиштења, третмана, поновне прераде, односно рециклаже, и коришћења у енергетске сврхе, до коначног одлагања.
Министар је навео да је основни разлог за доношење закона о заштити од јонизујућих зрачења и о нуклеарној сигурности потреба за усклађивањем стандарда са ЕУ у тој области и пооштравање режима нуклеарне радијационе сигурности у земљи.
Основни циљ Предлога закона о управљању отпадом јесте да се обезбеде и осигурају услови за смањење настајања отпада, посебно развојем чистијих технологија и ефикасним коришћењем природних богатстава, објаснио је Дулић.
Говорећи о Предлогу закона о биоцидним производима, он је рекао да је најзначајнији ефекат тог закона тај да се на тржиште Србије у будућности стављају само безбедни производи.
Министар је навео да Предлог закона о хемикалијама има важну улогу у укупној индустријској производњи и спољнотрговинској размени Србије, и објаснио да је циљ тог документа уређење безбедног стављања хемијских производа на тржиште, уз осигурање високог нивоа здравља људи и животне средине.
На дневном реду данашње седнице Скупштине Србије налази се и Предлог закона о забрани развоја, производње, складиштења и употребе хемијског оружја и његовом уништавању.
Дулић је објаснио да би се усвајањем тог закона омогућила примена Конвенције којом се државе чланице ЕУ обавезују да се разоружавају уништавањем свих залиха хемијског оружја које поседују и свих постројења за њихову производњу, укључујући и напуштено оружје.