Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Србија добила стратешке документе за заштиту националне безбедности

Србија добила стратешке документе за заштиту националне безбедности

Београд, 2. април 2009. године – Министар одбране у Влади Републике Србије саопштио је да је Влада на данашњој седници усвојила Стратегију националне безбедности и Стратегију одбране – стратешке документе које је Србија добила први пут у својој историји.



Шутановац је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, навео да Стратегија националне безбедности представља опште програмско становиште државе у области безбедности, чијом се реализацијом национални интереси штите од ризика и претњи.

Министар је нагласио да је Стратегија одбране највиши стратешки документ у области одбране у коме се дефинишу ставови о безбедности у окружењу, одбрамбеним интересима, мисијама Војске Србије, структури, функционисању и развоју система одбране.

Он је подсетио на то да је Влада Србије пре две недеље усвојила Стратегијски преглед одбране, који представља полазни документ средњорочног планирања намењен за ефикасно управљање ресурсима одбране.

Према његовим речима, током спровођења реформских процеса, у 2007. години усвојена су два закона – о војсци и о одбрани, а нацрти друга два правна акта недавно су упућени у парламент.

Шутановац је прецизирао да је реч о законима о војној, радној и материјалној обавези и о цивилној служби, и додао да је завршена јавна расправа о нацрту закона о употреби војске и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Србије.

Министар је навео да се тај закон налази у процедури Влади Србије, а да се завршавају нацрти закона о војним службама безбедности – о Војнобезбедносној агенцији и Војнообавештајној агенцији – и о промету наоружања и војне опреме.

Шутановац је истакао да је на седници Владе разматран Извештај министра за државну управу и локалну самоуправу Милана Марковића о рационализацији државне управе и смањењу броја чиновника у локалним самоуправама.

Према његовим речима, због мера штедње у Министарству одбране, план опремања биће редигован, при чему се безбедност на југу Србије неће доводити у питање, а број професионалних припадника Војске Србије у Копненој зони безбедности неће бити смањиван, као ни плате.

Он је такође додао да ће процес професионализације Војске Србије бити настављен у складу с могућностима.

Шутановац је саопштио да Влада на данашњој седници није разматрала нове мере штедње којима би се буџетски дефицит смањио за 100 милијарди динара, и указао на то да је план који је представљен приликом објављивања договора с ММФ-ом још на снази.

Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен саопштио је да је Влада Србије скинула ознаку тајности са закључка у вези са решавањем случаја Миладина Ковачевића и породици Штајнхауер уплатила 900.000 долара на име трошкова лечења Брајана Штајнхауера, у складу с договором који је постигнут са представницима САД.

Хомен је прецизирао да је тај износ уплаћен 11. марта, после окончања једног дела преговора у вези са случајем Ковачевића, који је Штајнхауеру нанео тешке телесне повреде због којих ће трпети дугорочне последице.

Према његовим речима, износ који је исплаћен породици Штајнхауер биће рефундиран средствима која ће бити одузета од криминалаца, сходно одредбама Закона о одузимању имовине стечене извршењем кривичног дела.

Он је објаснио да на тај начин терет накнаде штете неће сносити грађани Србије, и додао да је вредност имовине која је привремено одузета већ много већа од поменутог износа.

Државни секретар Министарства правде указао је на то да је ознака тајности са тог случаја скинута тек на данашњој седници Владе јер се чекало да амерички тужилац и формално уступи предмет српском правосуђу.

Хомен је подсетио на то да су преговори вођени у четири фазе, од којих су прве две биле неуспешне због сумњи породице Ковачевић у добре намере америчких правосудних органа, као и због обелодањивања информације о току преговора који су били означени као државна тајна.

Он је навео да ће кривични поступак против Ковачевића бити настављен у Другом општинском суду у Београду, када списи тог предмета стигну из САД, што се очекује у року од седам до десет дана.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs