Београд, 31. март 2009. године – Директор Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" Тања Кнежевић рекла је данас да је циљ кампање " И плус, и минус!" смањење степена стигматизације и дискриминације према болести, али и особама које живе са ХИВ-ом.
 |
Фото: Фонет |
Кнежевић је на конференцији за новинаре, на којој је најављен почетак двомесечне кампање Министарства здравља Владе Србије и Института, рекла да ће се ова кампања финансирати из средстава Глобалног фонда за борбу против сиде, туберкулозе и маларије и спроводити на територији целе Србије.
Према њеним речима, промотивне активности ће се поред Београда одвијати у још три регионална центра у Србији – у Нишу, Крагујевцу и Новом Саду, где ће бити организовани округли столови, али и манифестације на градским трговима на којима ће се делити едукативни материјали и кондоми.
Стигматизација и дискриминација особа оболелих од ХИВ-а утиче не само на квалитет особа које живе са том болешћу већ је једна од најзначајнијих баријера у превенцији борбе против епидемије ХИВ-а, рекла је Кнежевић и навела да су резултати досадашњих истраживања показали да велики део становништва Србије показује висок степен нетолеранције према оболелима од ХИВ-а.
Она је указала на то да приближно 65 одсто популације не би примило у кућу особу која је оболела од ХИВ-а, 34 одсто сматра да особа оболела од ХИВ-а треба да добије отказ, 32 одсто њих би прекинуло пријатељство са оболелом особом, 89 одсто не би пристало на заједнички живот, док 49 одсто не би делило радно место или клупу са особом која болује од АИДС-а.
Кнежевић је навела да је због тога веома важно кампању фокусирати на цело друштво, али и на здравствене и социјалне раднике, како би се повећала доступност здравствених и социјалних услуга особама оболелим од ХИВ-а.
Такође, она је указала на то да је закључно са 30. децембром 2008. године у Србији било 118 новооболелих од ХИВ-а, од којих је 28 умрло.
Министар здравља у Влади Србије Томица Милосављевић је изразио задовољство што кампања почиње непосредно по доношењу Закона о забрани дискриминације и додао да је било појединачних случајева да здравствени радници одбијају да пруже услуге особи оболелој од ХИВ-а, али да сматра да се стање поправља.
Директор Пројекта Министарства здравља и Глобалног фонда за борбу против ХИВ/АИДС-а Катарина Митић је истакла да је за смањење степена стигматизације и дискриминације потребно да се суочимо са основним узроцима који доводе до таквог понашања, а то су страх и игнорисање.
Митић је навела да је неопходан услов за то анимирање јавности да схвати да страх и игнорисање нису успешни у борби против ХИВ-а, већ само знање и едукација.
Након конференције за новинаре на Тргу Републике дељени су едукативни материјал и кондоми.