Београд, 27. март 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да су циљеви акредитације здравствених установа у Србији унапређење квалитета, безбедност пацијента и успостављање поверења корисника у систем здравствене заштите.
 |
Снежана Манић и Томица Милосављевић |
Милосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом оснивања Агенције за акредитацију здравствених установа Србије, објаснио да се под акредитацијом подразумева поступак оцењивања рада здравствене установе на основу примене оптималног нивоа утврђених стандарда рада у одређеној области здравствене заштите, односно грани медицине.
Он је указао на то да је Министарство здравља спровело низ активности за увођење процеса акредитације здравствених установа као механизма оцењивања квалитета њиховог рада.
Министар је подсетио на то да су доношењем Закона о здравственој заштити и Закона о здравственом осигурању 2005. године дати законски оквири и обављене припреме за тај посао, као и да је Агенција за акредитацију здравствених установа формирана у октобру 2008. године.
Директор Агенције за акредитацију Снежана Манић истакла је да су циљеви акредитације и унапређење менаџмента у здравству, обезбеђивање делотворног и исплативог пружања здравствених услуга и стварање једнаких или приближних услова за пружање здравствених услуга у читавом систему здравствене заштите.
Манић је објаснила да ће, на основу Закона о здравственој заштити и Закона о јавним агенцијама, Агенција преузети прописана јавна овлашћења која обухватају утврђивање стандарда за акредитацију здравствених установа, процену квалитета пружене здравствене заштите становништву, решавање у управним стварима о акредитацији здравствених установа и издавање сертификата о акредитацији и вођење евиденције о издатим сертификатима.
Према њеним речима, Агенција ће успоставити и применити програм акредитације, односно израдиће и применити националне акредитационе стандарде, обезбедиће анализу испуњености дефинисаних стандарда и доделити сертификат установи која испуни прописане услове.
Такође, Манић је навела да ће у првој фази акредитација бити добровољна, при чему ће у тај процес моћи да уђу здравствене установе и из приватног и из државног сектора.
Она је подсетила на то да су стандарди, процес самооцењивања и спољашњег оцењивања тестирани у четири пилот болнице и 16 домова здравља који су прошли кроз комплетан процес акредитације.