Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Снажан наставак приватизације

Снажан наставак приватизације

Београд, 4. септембар 2004. године - Министар за економске односе са иностранством и координатор у Министарству привреде Владе Републике Србије Предраг Бубало најавио је у интервјуу Танјугу да ће ове јесени приватизација бити снажно настављена и да тај процес мора да се оконча.

Предраг Бубало
Србија почиње да делује као држава, као власник капитала и да делује проактивно, што значи да неће више бити везаних руку, рекао је Бубало и најавио да ће убудуће држава подстицати мале акционаре да удружени с државним капиталом повољније продају већински пакет.

Према његовим речима, држави би то омогућило да од купца захтева да инвестира у фабрику и обезбеди социјални програм, чиме би се модернизовала и заштитила та предузећа и запослени и добила већа цена приликом продаје.

Бубало је објаснио да буџет неће бити знатно пунији после продаје тих предузећа, али да ће она тада бити "скинута" са субвенција, почеће да се плаћају струју, гас и све обавезе које нису испуњавали, а што ће, истовремено, допринети рапидном оздрављењу наше економије.

Он је најавио да ће од десетак великих фирми на списку за приватизацију у овој години прва бити приватизована "Ливница Кикинда" коју ће купити "Цимос" из Копра.

Приватизација кикиндске фабрике процесом реструктурирања подразумева у првој фази улагање 50 милиона евра којим ће бити обухваћена вредност преузетог дуга, обавезе према радницима и обавезно инвестирање у нову опрему, рекао је министар и додао да ће износ од 50 милиона евра бити уложен и у другој фази, у наредне четири године.

Он је нагласио да ће по том систему ускоро бити приватизован и суботички "Север" и да ће само овог месеца бити одржано 30-40 аукција, док је у последњем овогодишњем тромесечју планирано још 140 аукција малих и средњих предузећа.

Кад је реч о крагујевачкој "Застави", Бубало је указао да проблеми тог предузећа са 26 зависних фирми нису решени, иако му је италијански "Фијат" отписао дуг од 72,5 одсто.

Ми смо у великој мери дуговања релаксирали, државу нисмо оптеретили никаквом државном гаранцијом, већ је договорено да преосталих 27,5 одсто, у наредних годину и по буде исплаћено из приватизационог прихода, рекао је министар за економске односе са иностранством.

Бубало је додао да је следећи корак довођење дуговања '"Заставе" на знатно нижи ниво, а тиме би "Застава" добила шансу и њена зависна предузећа могу одмах да иду у продају и за нека од њих има по три купца.

Он је најавио да ће за десетак дана бити донета уредба која ће стимулисати производну кооперацију компоненти аутомобилских делова - извоз за увоз без царине.

Заложивши се за пропагирање наше берзе, на којој би се трговало предузећима, Бубало је навео пример Мађарске где је од приватизованих фирми сада само 40 одсто у рукама првог власника, а 60 процената у поседу другог или трећег власника.

Осврнувши се на спољнотрговински дефицит од 4 милијарде долара, он је објаснио да је структура увоза равномерна - по трећина на увоз опреме, сировина и робе широке потрошње.

Министар је подсетио да више од 20 година у нашу индустрију није улагана модерна технолошка опрема и да ће нова, чак и половна опрема која се увози, увек дати нову вредност.

Према његовим речима, највећи проблем је увоз робе широке потрошње, "чији део је понекад недозвољено лошег квалитета, испод домаћег, а увоз је вођен само интересима одређених увозничких лобија за великим зарадама".

Истакавши да се и сам залаже за отворено тржиште, Бубало је указао да је 2001. године направљена грешка због непримерено брзог отварања нашег тржишта.

Уместо да смо наше привредне субјекте припремали на отвореност тржишта и подизање квалитета и борбу на страном тржишту са конкуренцијом, ми смо добили борбу против конкуренције на сопственом тржишту и неповољну ситуацију са високим дефицитом у спољној трговини, рекао је он.

Бубало је рекао да није проблем отворено тржиште, већ се морало поћи од чињеничног стања да су наши привредни субјекти били 15 година под санкцијама и да није било инвестирано у нове технологије.

Говорећи о хармонизацији система Србије и Црне Горе и оптужбама да Србија опструише тај процес, Бубало је поновио чврст став и српског премијера Војислава Коштунице и Владе Србије да се предузима све што се може у изградњи институција заједнице држава, што подразумева и хармонизацију.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs