Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија не одустаје од стратешког циља уласка у ЕУ

Србија не одустаје од стратешког циља уласка у ЕУ

Београд, 27. март 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да Србија не одустаје од својих амбиција и стратешког циља, а то је улазак у Европску унију.

Фото: www.novosti.rs
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Подршка ЕУ буџету Србије:

– Србија је једина земља у региону која ће добити буџетску подршку од Европске комисије. То је најконкретнији вид подршке ЕУ. Наша земља води акције на три фронта. Осим подршке из Брисела, очекујемо да од европских комерцијалних банака добијемо помоћ од 500 милиона евра за буџет. Европска инвестициона банка нам је доделила 250 милиона евра за мала и средња предузећа.

Аранжман са ММФ:

– Да није било тог аранжмана, Србија не би могла да рачуна на било какву инострану финансијску помоћ, а инвеститори би нас избегавали.

Да ли ће грађани издржати све “намете” који су проистекли из овог аранжмана:

– Криза је тешка и Србија је морала да пристане на захтеве ММФ-а да би добила приближно три милијарде евра за подршку курса динара.

Европски пут Србије:

– Криза, пад чешке, али и још неких влада, као и европски избори, уздрмали су и ЕУ, али Србија не одустаје од својих амбиција и стратешког циља – а то је улазак у ЕУ. На тај наш циљ ништа не може да утиче, нити да спречи његово остварење. Чак ни тешка и незапамћена економска криза, која може само да тај пут отежа и успори.

Подношење кандидатуре за чланство у ЕУ:

– Препорука Савета за европске интеграције Влади је да Србија ове године аплицира за чланство у ЕУ, у консултацијама са европским партнерима. Али за Србију је тренутно важније да нам ЕУ одмрзне Споразум о стабилизацији и придруживању. Много тога зависи од посете Брамерца Београду и његове оцене сарадње Србије с Хагом. Комесар ЕУ за проширење Оли Рен ми је пренео уверавања да су Србији и даље отворена врата ЕУ, али Холандија и даље има тврд став.

Да ли је могуће да ЕУ одмрзне ССП и без хапшења Ратка Младића:

– То је врло тешко, али није немогуће.

Ефекти једностране примене ССП-а:

– Да Србија није кренула у ту једнострану примену, не би данас добила финансијску помоћ ЕУ. Процене опозиције да ће Србија због тога изгубити између 200 и 300 милиона евра неће се остварити. У фебруару смо на царинама због ССП-а изгубили пет милиона евра, тако да губици у целој години неће прећи 100 милиона евра.

Укидање виза за грађане Србије:

– Србија ће урадити све да до краја године доспе на белу шенгенску листу, а одлука о томе биће донета у другој половини 2009. године, за време председавања Шведске ЕУ. За сада из Брисела стижу позитивни сигнали, а за Србију је добро што ће ЕУ о укидању виза одлучивати за сваку земљу понаособ, а не за цео регион.

Очекивани прилив страних инвестиција у 2009. години:

– Он износи приближно милијарду евра. Данас потписујемо са француским "Сажемом" пројекат вредан шест милиона евра за Ниш.

Функционисање Скупштине Србије:

– Парламент сада функционише много боље и усвојио је све законе који су били неопходни за бели шенген, али мора да настави тим убрзаним темпом.

Колико европских закона мора још да усвоји:

– Влада мора да припреми, а парламент да у току 2009. године донесе 155 европских закона. Надам се да ће остварити тај циљ.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs