Велики значај превенције у борби против дијабетеса
Београд, 26. март 2009. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је циљ Националног програма превенције и ране детекције дијабетеса типа два успостављање одговарајућег, одрживог система превенције и раног откривања тог типа дијабетеса у примарној здравственој заштити.
Милосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом усвајања тог програма, истакао да велики број људи у Србији не зна да има дијабетес типа два, који је најчешће изазван нездравим начином живота.
Он је рекао да се шећерна болест, од које у Србији болује приближно пола милиона људи, налази међу пет најзаступљенијих болести и да се процењује да од укупног броја дијабетичара 400.000 до 450.000 има тип два, који мање зависи од генетике него тип један.
Министар је објаснио да ће у оквиру поменутог програма грађанима бити понуђено да у превентивним центрима у домовима здравља попуњавају упитнике на основу којих ће сви са високим ризиком на дијабетес моћи да уђу у програм раног откривања болести.
Милосављевић је најавио да ће Влада Србије на данашњој седници усвојити Националну стратегију за превенцију и лечење хроничних и незаразних болести, којима припада и дијабетес.
Према његовим речима, шећерна болест представља идеалан пример како се превенцијом може спречити настанак обољења, а број оболелих од ње биће смањен тек када превентивне активности постану стална пракса.
Руководилац Националног програма и председник Републичке стручне комисије за шећерну болест Министарства здравља Небојша Лалић навео је да је већ формирано приближно двадесет превентивних центара у домовима здравља широм Србије.
Он је навео да је утврђено да је дијабетес, нарочито тип два, један од главних узрока васкуларних обољења и да је најчешћи узрок слепила и терминалне бубрежне инсуфицијенције која захтева дијализу или трансплантацију бубрега.
Према његовим речима, установљено је да две трећине пацијената који су прележали инфаркт миокарда или мождани удар имају дијабетес типа два или стање високог ризика на ту болест.
Лалић је указао на то да се претпоставља да ће до 2010. године од дијабетеса оболети више од 230 милиона људи широм света, и додао да се на европском нивоу Србија сврстава међу земље са средњим ризиком умирања од дијабетеса типа два.