Београд, 26. март 2009. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Саша Драгин потписао је данас уговоре с представницима 21 банке о кредитима у пољопривреди које субвенционише то министарство.
Драгин је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије после потписивања уговора, указао на то да су уговори потписани с банкама које су активне на пољу кредитне подршке пољопривреди и да укупан потенцијал кредита из овог програма износи приближно 10 милијарди динара.
Министар је објаснио да је реч о краткорочним и дугорочним кредитима за регистрована пољопривредна газдинства, како за физичка, тако и за правна лица.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде ове године је направило програм кредитне подршке пољопривреди у циљу развоја производње и подстицања нових инвестиционих улагања у пољопривреду.
Краткорочни кредити намењени су за куповину обртних средства (ђубриво, гориво, семе и слично), а корисници кредита су пољопривредна газдинства, односно физичка лица.
Рокови отплате краткорочних кредита су три, шест, девет и дванаест месеци, док износ кредита може бити од 50.000 до 700.000 динара без валутне клаузуле.
Каматна стопа за пољопривредника износи 5 одсто на годишњем нивоу, при чему Министарство плаћа разлику банкама, а обезбеђење кредита врши се према пословној политици банке.
Кредити се одобравају по моделу потрошачких кредита, односно банка обавља плаћање директно добављачу на основу профактуре коју достави пољопривредник, а укупна обезбеђена средства за ове намене износе 300 милиона динара.
Дугорочни кредити намењени су за инвестиције у пољопривреди (објекти, механизација, подизање вишегодишњих засада), а корисници могу бити регистрована пољопривредна газдинства, односно физичка и правна лица.
Рокови отплате дугорочних кредита износе пет година уз највише једну годину грејс периода, осам година уз максимално једну годину грејс периода – за капиталне инвестиције (објекти и слично), и осам година уз максимално три године грејс периода – за подизање вишегодишњих засада.
Износ кредита може се кретати од 5.000 до 300.000 евра, а одобравање се врши тако што 60 одсто кредита одобрава банка, а 40 одсто Министарство, и то бескаматно.
На средства банке максимална ефективна каматна стопа износи десет одсто плус еурибор, а за средства Министарства пољопривреде камата је нула одсто.
Упросечена каматна стопа износиће максимално пет одсто на годишњем нивоу, што представља најповољнији кредит на банкарском тржишту.
Обезбеђење кредита врши се према пословној политици банке, а укупно обезбеђена средства за ове намене износе три милијарде динара.
Банке са којима је Министарство пољопривреде потписало уговор јесу Агробанка, Алфа банка, АИК банка, Банка Интеза, Војвођанска банка, Ерсте банка, ЕФГ банка, Комерцијална банка, КБЦ банка, Косовско-метохијска банка, Меридијан банка, НЛБ банка, ОТП банка, Опортјунити банка, Привредна банка Београд, Прокредит банка, Сосијете женерал банка, Универзал банка, Хипо-алпе-адриа банка, Креди банка и Чачанска банка.