Успостављање свеобухватног система заштите од дискриминације у Србији
Београд, 18. март 2009. године – Министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Светозар Чиплић изјавио је данас да ће усвајањем закона о забрани дискриминације бити успостављен интегралан и свеобухватан систем заштите од дискриминације у нашој земљи.
Чиплић је, образлажући предлог тог закона у Скупштини Србије, рекао да ће се Србија усвајањем тог документа сврстати у ред европских држава, која свим својим грађанима пружа интегралну заштиту од дискриминације.
Министар је као основне разлоге за његово доношење навео обавезу наше земље да поштује међународне стандарде и уговоре које је ратификовала, као и испуњење стандарда за стабилизацију и придруживање ЕУ и хармонизацију домаћег законодавства са правним тековинама Уније.
У оквиру процеса стабилизације и придруживања ЕУ заштита против дискриминације представља једну од основних обавеза Србије, објаснио је Чиплић и додао да је један од правних разлога и непостојање интегралног система заштите од дискриминације у нашем правном систему, а који је претпоставка за ефикасну и функционалну борбу против те појаве.
Он је указао на то да у законодавном поретку Србије постоји велики број прописа којима се несистематично и парцијално регулише заштита од дискриминације и којима се штите само поједине рањиве групе.
Према његовим речима, усвајањем новог закона, који је општи и системски, није онемогућено да у будућности буду донети посебни закони који ће пружати посебну законску заштиту одређеним категоријама рањивих група.
Чиплић је подсетио на то да је Предлог закона о забрани дискриминације израдила група домаћих стручњака из цивилног и академског сектора, док је радна верзија била предмет консултација са представницима синдиката, мањина, домаћим стручњацима и академском јавношћу.
Министар је подсетио на то да је у новембру и децембру прошле године у више градова Србије одржана и формална јавна расправа о том документу, и изразио уверење да ће за тај предлог гласати сви посланици, без обзира на политичку припадност.