Београд, 17. март 2009. године – Министар просвете у Влади Републике Србије Жарко Обрадовић изјавио је данас да је Србији неопходан закон о образовању одраслих, којим би разноврсне и мултифункционалне образовне потребе те популације требало да постану интегрални део целовитог система образовања.
Обрадовић је на отварању конференције "Образовање одраслих – шанса за друштвено-економски развој Србије" навео да би тај закон могао да се нађе на дневном реду парламента у октобру, и подсетио на то да је Влада Србије усвојила Акциони план за спровођење Стратегије развоја образовања одраслих у Републици Србији за период од 2009. до 2010. године.
Он је објаснио да је Акциони план, уз Стратегију развоја образовања одраслих која је донета 2006. године, неопходан документ за стварање културе учења, друштвене организације и економије засноване на знању и унапређењу способности и постигнућа одраслих људи.
Министар је истакао да су сарадња социјалних партнера у образовању одраслих и формирање агенције или тела за стручно образовање и образовање одраслих, између осталог, приоритети у задовољавању образовних потреба старијих од 18 година, који треба да допринесу и економском развоју земље.
Он је оценио да се стварањем услова за образовање одраслих повећава продуктивност и конкурентност радне снаге, а смањује период чекања на нови посао за незапослене.
Према његовим речима, Министарство просвете сачинило је Национални извештај о развоју и стању образовања одраслих у Србији, који је поднет Унеску у оквиру припрема за међународну конференцију о образовању и учењу одраслих "Confintea VI", која ће бити одржана у Бразилу у мају ове године.
Обрадовић је навео да би у Србији требало повећати издвајање за образовање, које тренутно износи приближно 3,5 одсто бруто домаћег производа (БДП).
Према његовим речима, препорука Унеска је да се за образовање издваја приближно шест одсто БДП-а, а земље у региону Балкана издвајају за ту намену око четири одсто БДП-а.
Конференцију је организовало Министарство просвете у сарадњи са Друштвом за образовање одраслих, уз подршку Института за међународну сарадњу Удружења за образовање одраслих Немачке и Европске фондације за оспособљавање.