Београд, 17. март 2009. године – Директор Пореске управе Министарства финансија Владе Републике Србије Драгутин Радосављевић саопштио је данас да је ванредном контролом утврђено да више од 30 одсто пореских обвезника који морају да издају фискалне рачуне то не чини.
 |
Драгутин Радосављевић и Миодраг Ђидић |
Радосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, навео да је у ванредној контроли издавања фискалних рачуна у Београду, која је спроведена претходног викенда, утврђено да од контролисана 234 обвезника њих 76 не издаје фискалне рачуне.
Према његовим речима, неиздавањем фискалних рачуна порески обвезници којима је то обавеза чине прекршај и друштвено опасно дело, јер новац који је предвиђен да од одређене услуге или продаје робе иде у буџет Србије завршава у приватним џеповима.
Он је најавио да ће издавање фискалних рачуна убудуће бити контролисано свакодневно у свим градовима Србије и да ће контролом бити обухваћени сви порески обвезници, без изузетака.
Радосављевић је објаснио да је циљ акције да сви порески обвезници поштују законе који регулишу пореску материју, али и да се код грађана подигне свест о томе да треба да користе своје право да траже фискалне рачуне.
Директор Пореске управе додао је да је ванредна контрола издавања фискалних рачуна претходног викенда спроведена и у Новом Саду, и подсетио на то да је Влада Србије на седници одржаној 13. марта донела уредбу којом је предвиђено да још 13 делатности буде обухваћено обавезном фискализацијом.
Радосављевић је објаснио да ће, према усвојеној уредби, од 1. јуна ове године у обавези да евидентирају промет преко фискалне касе бити и туристичке агенције и туроператори, производња и оправка одеће, сектор здравствене заштите становништва, осим здравствених услуга које се обезбеђују из средстава обавезног здравственог осигурања, и ветеринарске активности, осим примарне теренске здравствене заштите животиња.
Према његовим речима, фискализацијом су обухваћени и послови из Програма мера здравствене заштите животиња, дезинфекција и дератизација у објектима у којима се држе и узгајају животиње и активности на спречавању појављивања, ширења и сузбијања заразних болести животиња.
Он је нагласио да ће од 1. јануара 2010. године фискални рачуни бити обавезни за такси превоз, док би фискални систем од 1. марта 2010. године требало да обухвати и адвокатске послове и систем образовања, па ће фискалне рачуне издавати и основне, средње, више и високе образовне установе.
Државни секретар Министарства финансија Миодраг Ђидић саопштио је да је, према подацима Управе царина, у прва два месеца ове године увоз робе у Србију за приближно 600 милиона евра мањи него у истом периоду прошле године, док је извоз смањен за скоро 250 милиона евра, што показује присуство економске кризе у нашој земљи.
Ђидић је указао на то да је у јануару ове године увоз у Србију износио приближно 679 милиона евра, а у јануару прошле године 947 милиона евра, док је у фебруару ове године увоз био 811,8 милиона евра, а у фебруару 2008. године 1,14 милијарди евра.
Када је реч о извозу, у јануару ове године он је износио 226 милиона евра, а у истом месецу прошле године 326 милиона евра, док је у фебруару ове године извоз био 264 милиона евра, а у истом месецу 2008. године 416 милиона евра, прецизирао је државни секретар.
Он је најавио да ће од априла бити решени проблеми Управе царина у вези са терминалом у Прешеву, где су страни превозници на приватном терминалу "Интерспида" морали да плаћају дажбине у висини од 5.000, а домаћи од 700 динара.
Ђидић је потврдио да је поднета тужба за раскидање тог посла, и најавио да ће од априла превозници пролазити преко граничног прелаза на другој локацији.
Према његовим речима, наредних месеци биће отворено неколико реконструисаних граничних прелаза према Босни и Херцеговини, Црној Гори и Македонији. Гради се царинарница у Шапцу, а предложено је да царинарницу добије и Ужице.
Ђидић је подсетио на то да је Министарство финансија формирало Управу за слободне зоне у Суботици, Пироту и Зрењанину, и додао да је у плану отварање још три такве управе – у Нишу, Крагујевцу и Ужицу.
Он је изразио очекивање да ће у среду, 18. марта, у Скупштини Србије бити усвојен Предлог закона о спречавању прања новца, као и Предлог измена и допуна Закона о пореском поступку и пореској администрацији.
Ђидић је нагласио да ће, уколико закон о спречавању прања новца не буде усвојен у марту, Србија изгубити чланство у финансијским обавештајним организацијама, и додао да ће усвајањем новог закона о пореском поступку бити уведен једношалтерски систем, тако да ће грађани који желе да отворе фирме то моћи да учине за 24 сата, а не за пет до шест дана, што је сада случај.