Београд, 13. март 2009. године – Министар за рад и социјалну политику у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас да је Влада Србије утврдила Предлог закона о забрани дискриминације и упутила га Скупштини Србије на усвајање.
 |
Слободан Милосављевић, Расим Љајић и Светозар Чиплић |
Љајић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, објаснио да су поједине одредбе закона прецизиране, али да његова суштина и квалитет нису промењени.
Он је објаснио да су стигле три врсте примедби – оне које се тичу прецизирања појединих одредби, оне које су већ уграђене у текст закона али су другачије правно формулисане и, на крају, оне које би суштински промениле овај закон и које нису прихваћене.
Љајић је оценио да је цела прича у вези са повлачењем закона из процедуре могла да се избегне да је било више такта, и прецизирао да не бежи од тога да у парламентарној дебати чује сва мишљења посланичких група и прихвати амандмане који неће мењати суштину закона.
На питање новинара како сада изгледа члан 21 овог закона, који је био споран због помињања транссексуалних особа, Љајић је рекао да измењен члан гласи: "Сексуална оријентација је приватна ствар и нико не може бити позван да се јавно изјасни о својој сексуалној оријентацији. Свако има право на слободу изражавања своје
сексуалне оријентације, а дискриминаторско поступање због изражавања сексуалне оријентације је забрањено."
Љајић је навео и да Министарство вера није дало сагласност на овај закон и да министар вера Богољуб Шијаковић није присуствовао данашњој седници, док су сви остали министри били присутни и гласали су за предлог закона.
Министар за рад и социјалну политику навео је да ће за социјални пакет мера, који припрема то министарство, бити издвојено најмање две милијарде а највише пет милијарди динара и да ће коначан износ зависити од финансијских могућности државе.
Он је рекао да ће вечерас бити одржане завршне консултације са синдикатима и послодавцима и да је за уторак, 17. март, планиран састанак с премијером Мирком Цветковићем у вези са усаглашавањем пакета социјалних мера.
Љајић је указао на то да ће се социјални пакет односити пре свега на заштиту деце до 13 година, заштиту особа изнад 65 година, породице са пет и више чланова, старачка домаћинства у сеоским подручјима, заштиту Рома и особа са инвалидитетом.
Он је најавио и да ће Министарство рада предложити пет варијанти за скраћење радног времена и да ће у договору с послодавцима и синдикатима изабрати једну или више тих мера.
Љајић је истакао и да је поводом скраћења радног времена било манипулација у медијима у вези са обезбеђењем средстава за спровођење те мере, и нагласио да ће одлука о скраћењу радне недеље, уколико буде донета, бити препорука која неће бити обавезујућа.
Министар за људска и мањинска права Светозар Чиплић рекао је да Влада Србије стоји чврсто иза овог предлога закона и да је са оба поступка – повлачењем и враћањем закона, показала спремност на компромис, али и опредељеност према политици коју води.
Оба министра одбацила су тврдњу да се овим законом легализују истополни бракови, прецизирајући да је то материја за породични закон а не за закон о забрани дискриминације.
Министар трговине и услуга Слободан Милосављевић рекао је да у Србији неће бити економске дискриминације, али да ће бити борбе против монопола.
Влада Србије је на данашњој седници усвојила Предлог закона о заштити конкуренције и Уредбу о одређивању делатности код чијег обављања не постоји обавеза евидентирања промета преко фискалне касе, навео је Милосављевић.
Према његовим речима, Комисија за заштиту конкуренције овим предлогом закона добија нову врсту оперативности – могућност да изриче казне онима који злоупотребе свој доминантан положај на тржишту.
Он је изразио наду да ће се овај закон ускоро наћи у скупштинској процедури, као и Закон о општој безбедности производа и Закон о електронској трговини.
Када је реч о Уредби која је усвојена на данашњој седници, Милосављевић је рекао да она проширује број делатности обухваћених обавезном фискализацијом, и додао да рокови за прелазак на коришћење фискалних каса почињу од 1. јуна ове године, а да се процес мора завршити до 28. фебруара 2010. године.
Милосављевић је истакао да тема данашње седнице Владе нису били преговори с Међународним монетарним фондом (ММФ), али да се о томе воде дневне консултације.