Београд, 12. март 2009. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Жељко Милошевић рекао је данас да је важно да грађани знају да у свим домовима здравља постоји специјалиста офталмолог који може да установи здравствено стање очију и пружи информације како би болест била на време лечена.
Милошевић је на конференцији за новинаре, одржаној у Међународном прес центру Танјуга поводом Светског дана борбе против глаукома, указао на то да је глауком подмукли крадљивац вида и да пацијенти који болују од те болести најчешће на крају изгубе вид.
Потпредседник Удружења за борбу против глаукома Параскева Хентова-Сенћанић прецизирала је да у свету 67 милиона људи има глауком, док је 45 одсто због те болести слепо.
Она је истакла да је први узрочник слепила у неразвијеним земљама катаракта, а да следи глауком, док је у развијеним земљама први узрочник слепила старачка дегенерација жуте мрље.
Према њеним речима, до слепила долази најпре због недовољне информисаности и незнања јер 40 одсто особа старијих од 40 година не зна да глауком узрокује слепило.
Хентова-Санћанић је истакла да резултати појединих истраживања показују да је страх од слепила већи од страха од смрти, и упутила апел свим особама старијим од 40 година да обавезно једном годишње оду на преглед код очног лекара, што се нарочито односи на оне који који имају генетску предиспозицију за ово обољење.
Она је објаснила да су карактеристике болести, које се могу утврдити једино прегледом, повишен очни притисак који разара очни нерв, што доводи до почетка опадања вида од периферије ка центру.
Ризичне категорије су особе средњег и старијег животног доба, а на то указују подаци према којима три од 100 особа старијих од 40 година има глауком, навела је Хентова-Санћанић и додала да се број оболелих повећава код старијих од 60 година.
Према њеним речима, глауком је у значајној мери наследна болест, а кратковиде особе, дијабетичари и сви који имају висок крвни притисак су склонији оболевању од глаукома.
Она је нагласила да сви који немају факторе ризика преглед код очног лекара треба да обаве једном у четири године, а они који имају генетску предиспозицију једном у две године.
Поводом Светског дана борбе против глаукома, екипа лекара и медицинских сестара обављала је данас од 10 до 14 часова, на Тргу Републике, бесплатно мерење очног притиска, давала савете и делила штампани материјал у циљу раног откривања и превенције слепила од глаукома.
Светски дан борбе против глаукома обележава се у организацији Удружења за борбу против глаукома Србије, а под покровитељством Министарства здравља Владе Србије.