Београд, 12. март 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да је долазак на белу шенгенску листу за Србију најлакше достижан циљ у овој години и додао да ће државне институције учинити све да се то питање што пре реши.
Јеремић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Блиц" истакао да је то питање најмање оптерећено политиком у процесу проширења Европске уније и да зато сматра да је то за Србију најлакше достижан циљ у овој години.
Министар је истакао да ће Влада и све државне институције учинити све да се то питање реши и да грађани Србије, као и сви други грађани Европе, путују без баријера и нагласио да је „мапа пута" која треба да се испуни до безвизног режима са земљама ЕУ дефинисана посебно за сваку од земаља региона.
Када испунимо услове, ми ћемо, независно од свих других и њихове ефикасности, бити у прилици да грађанима омогућимо безвизни режим, рекао је Јеремић и изразио уверење да ће сви неопходни закони бити усвојени у најкраћем могућем року.
Он је поновио да је питање Косова питање спољне политике јер се Србија определила за одбрану покрајине дипломатским средствима и нормално је да је Министарство спољних послова у првој линији одбране.
Такође, Јеремић је навео да би свака земља која би се нашла у оваквој ситуацији значајне дипломатске ресурсе посветила том проблему и додао да то није наш једини спољнополитички приоритет и да су приоритети и убрзање европских интеграција и сарадња у региону.
Трудимо се око сва три приоритета и наш је задатак да ниједан од њих не постане контрадикторан оном другом, а то захтева стално балансирање јер у нашој ситуацији то није једноставан посао, објаснио је Јеремић.
Према његовим речима, интеграција Србије у ЕУ је приоритет од кога ова влада неће одустати, али тај посао сваког дана постаје све тежи због реалних спољних околности.
Министар је рекао да је за проширење ЕУ потребан консензус свих 27 земаља, а он се сваког дана све теже постиже због економских проблема који се преламају и у политичку сферу.
Он је подсетио на то да постоје јасно дефинисани институционални кораци на том путу који се не могу прескакати и истакао да је следећи корак који Србија мора да учини – одмрзавање Споразума о стабилизацији и придруживању нарочито тежак због тога што у ЕУ не постоји консензус о нашој сарадњи са Хашким трибуналом.
Задатак дипломатије је да убеди свих 27 земаља да је Србија испунила све услове, при чему Холандија сматра да ће услови у потпуности бити испуњени само ако буде ухапшен хашки оптуженик Ратко Младић, навео је Јеремић.
Кад је реч о томе како стратешко везивање Србије за Русију утиче на односе са Западом, министар је рекао да са становишта нашег централног стратешког приоритета, а то је чланство у ЕУ, не верује да то може имати негативан утицај.
Он је истакао да се у домену енергетике наши стратешки односи са Русијом нимало не разликују од оних које са том земљом има знатан број земаља чланица ЕУ и указао на то да су наши односи са Русијом у овом тренутку ближи него са Америком јер са Русијом немамо ниједно отворено политичко питање.
Говорећи о отварању нових конзулата, министар је навео да је наш приоритет отварање конзулата у Книну због тога што желимо да у сарадњи са Владом Хрватске поспешимо повратак избеглица.
Међутим, финансијска ситуација је тешка и иако нам у политичком и дипломатском смислу треба проширење јер немамо амбасаде ни у свим земљама ЕУ, пре ћемо бити у ситуацији да нека представништва, углавном конзулате, затварамо него да нова отварамо, објаснио је Јеремић.
Према његовим речима, у току је процес разматрања која би то представништва могла да буду, а одлука ће пре свега бити заснована на економским параметрима.