Београд, 9. март 2009. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић оценио је јуче да без подршке грађана нема истинског очувања животне средине и да није могуће спречити еколошке инциденте.
Дулић је у интервјуу за агенцију Танјуг навео да, према информацијама тог министарства, у Србији постоји 440 постројења у којима се у овом тренутку налазе различите врсте опасног отпада које су складиштене на различите начине и углавном су под контролом еколошке инспекције.
Према његовим речима, постоји велики број погона у којима се генерише опасни отпад које само повремено контролише еколошка инспекција, будући да нема довољно инспектора који могу да покрију територију читаве Србије.
Он је нагласио да је најважнији инспектор животне средине сваки становник наше земље који примети неку активност која није уобичајена и навео да Министарство рачуна на подршку грађана у настојању да искључи могућност да се у будућности дешавају еколошки инциденти, као што је био онај са фабриком
"Звезда Хелиос" из Горњег Милановца.
Такође, Дулић је указао на то да ће бити тешко у потпуности утврдити еколошку штету коју је изазвала та фабрика неправилним складиштењем опасног отпада због тога што је дистрибуција буради и канистера трајала неколико година и на разним локацијама.
Према његовим речима, за спречавање сличних инцидената неопходна је сарадња грађана, Министарства животне средине и просторног планирања, полиције и судских органа.
Министар је рекао да је у оквиру промовисања нове еколошке политике, чији је циљ да покаже да нико ко угрожава животну средину неће бити заштићен, еколошка инспекција у последњих неколико месеци била врло активна.
Он је навео да је успостављен нови модел сарадње са Министарством унутрашњих послова чији ће резултати врло брзо бити видљиви, али је упозорио на то да се сви еколошки проблеми неће решити одједном јер су се гомилали годинама.
Доношењем нових законских аката из области екологије отворићемо читав низ концесија које ћемо давати различитим предузећима која ће се бавити прикупљањем, транспортом и извозом отпада, истакао је Дулић.