Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Ефикасну борбу против криминала омогућиће реформа правосуђа

Ефикасну борбу против криминала омогућиће реформа правосуђа

Београд, 7. март 2009. године – Државни секретар Министарства правде Владе Републике Србије Слободан Хомен оценио је данас да ефикасна борба против организованог криминала у Србији и развргавање његове спреге са политиком и економијом нису могући без комплетне реформе правосуђа.

Хомен је у интервјуу за агенцију Танјуг рекао да је камен темељац у борби против криминала спровођење реформи у правосуђу, односно судству и тужилаштву, јер, без обзира на то да ли полиција добро ради свој посао, до сада није постојао адекватан начин да се санкционишу сви починиоци најтежих кривичних дела.

Према његовим речима, применом свих реформских закона од 1. јануара 2010. године Србија ће добити комплетан законски оквир за борбу против криминала, као и изричит став државе и јасну поруку свима да се криминал и злочин не исплате.

Министарство правде је за време мандата садашње Владе предложило 22 закона Скупштини Србије, од којих је 15 већ усвојено, између осталих пакет од седам правосудних закона у коме су закони о судијама, тужилаштвима, Државном већу тужилаца и Високом савету судства, подсетио је Хомен.

Тим законима држава је дала важност судијском и тужилачком звању и то се види и у чињеници да судије и тужиоци имају три до четири пута веће плате од просечне, указао је Хомен и навео да најмања судијска плата тренутно износи 1.000 евра, при чему је изменама закона предвиђено да оне порасту за још 20 до 30 одсто.

Ако је нека функција важна за грађане, и ако јој држава даје адекватну пажњу, мора да постоји и одговорност носилаца правосудних функција, истакао је он.

Три кривична закона који ће идуће седмице ући у скупштинску процедуру убрзаће судске поступке и по ступању на снагу суђења за најтежа кривична дела неће као до сада трајати десет или више година, додао је Хомен.

Државни секретар је навео да је истовремено почела и примена Закона о одузимању имовине стечене криминалом, који је један од најважнијих закона у борби против корупције и криминала.

Изражавајући задовољство због заинтересованости председника Врховног суда Србије Виде Петровић-Шкеро да се преиспита поступање троје судија тог суда у случају Милорада Брацановића, чије је разрешење због нестручности и несавесности у раду затражило Министарство правде, он је оценио да то значи да има основа за одговорност тих судија.

Овакав начин деловања Министарства и Врховног суда доводи до генералне превенције и поруке свим другим судијама да ће њихове одлуке бити доступне јавности, да постоје надлежни органи, дисциплински тужилац и да несавесно понашање неће остати несанкционисано, указао је Хомен.

Према његовим речима, последњи догађаји у Врховном суду Србије доказују да су неопходне кадровске промене, односно реизбор носилаца правосудних функција – судија и тужилаца.

Нама је циљ да имамо поштене и заиста праве носиоце правосудних функција, који неће имати проблеме и страх да суде за најтежа кривична дела, да суде политичарима, односно члановима политичких странака, без обзира на то из које странке долазе, рекао је Хомен и додао да само такво правосуђе може да гарантује функционисање државе, при чему ће реформом правосуђа бити олакшана реформа свих других сегмената друштва.

Осврћући се на недавно проналажење пластичног пиштоља у ћелији Милорада Улемека у Централном затвору у Београду, Хомен је истакао да се ту радило о пропустима затворских чувара, који су суспендовани с посла.

Видео-снимком је утврђено на који начин је дошло до уношења тог пластичног пиштоља у ћелију и ко није извршио претрес, рекао је Хомен и навео да је у овом тренутку то предмет полицијске и тужилачке истраге, и да чуваре који нису савесно радили свој посао чека кривична одговорност.

Он је истакао да Министарство правде прати ситуацију у затворима, нарочито када је реч о учиниоцима најтежих кривичних дела, какав је Милорад Улемек, и подсетио на то да Министарство није дозволило његов транспорт из Централног затвора на Војно-медицинску академију (ВМА) када се недавно пожалио да се не осећа добро.

Знали смо да постоји ризик од бекства, и били смо потпуно сигурни да је то излажирана болест, што се испоставило као тачно увидом у медицинску документацију, навео је Хомен.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs