Београд, 5. март 2009. године – Удружење пословних жена Србије саопштило је данас да ће трећи годишњи конкурс за избор најуспешнијих предузетница "Цвет успеха за жену змаја" бити отворен 10. марта.
Награда ће бити додељена најуспешнијим предузетницама у категоријама – најевропскија женска фирма, женско предузеће које има "најмодел" запошљавања, а биће додељена и награда у поткатегорији – самозапошљавање жена.
Како је објашњено у позиву за пријаву на конкурс, потенцијалне добитнице награде ће имати прилику да представе свој бизнис и пословну биографију у којој ће образложити своју номинацију у једној или у обе категорије.
Конкурс је подржала Агенција за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), као и министар за телекомуникације и информатичко друштво у Влади Србије Јасна Матић, која је оценила да су акције које промовишу женско предузетништво битне како би показале младима женама како могу да остваре своје амбиције.
Матић је навела да се положај жена у Србији знатно поправио, на шта указује и чињеница да је неколико министарских ресора додељено женама, и додала да је у временима кризе женама у земљама у транзицији тешко јер морају да уложе и много више труда како би се оствариле на породичном и приватном плану.
Према њеним речима, не постоје традиционални женски сектори, већ су жене успешне тамо где се посвете и уложе велики труд.
Помоћник министра рада и социјалне политике у Влади Србије Радмила Букумирић-Катић је на конференцији за новинаре на којој је најављен конкурс за избор најуспешнијих предузетница рекла да сутра у Нишу почиње јавна расправа о Нацрту закона о волонтирању, који би најкасније до краја месеца требало да буде предат Влади на усвајање.
Букумирић-Катић је навела да је у питању закон који до сада није постојао у Србији, а који би требало да уреди област волонтирања и статус волонтера.
Према њеним речима, једно од питања које ће бити разматрано током јавне расправе јесте обезбеђења социјалног осигурања за време трајања волонтерског рада у случају да у време волонтирања дође до повреде или несреће.
Ресорно министарство требало би да у овој години да почне промоцију нових, флексибилних модела рада, као и да обезбеди законски основ за њихову примену, рекла је она и навела да је сада право време да се промовишу нови облици рада попут рада код куће, комбинације волонтерског и радног ангажовања и рада с непуним радним временом.
Једна од идеја за помоћ запошљавању жена јесте да у случају када прети отпуштање радника, а искуство је показало да се на удару углавном прво нађу жене, две жене раде на једном радном месту по пола радног времена, указала је она.
Председник Удружења пословних жена Србије Сања Поповић-Пантић истакла је да је циљ награде промовисање женског предузетништва, при чему би ово признање требало да учини видљивим успехе жена у сфери економије како би се и на тај начин постепено променила слика о успешности жена у Србији, која се углавном везује за естраду.
Поповић-Пантић је навела да се обрасци за пријаве могу преузети са
сајта Удружења и додала да је рок за пријаве 15. мај, док се уручење награда очекује 10. јуна.
У сарадњи са Министарством економије и регионалног развоја постигнут је договор да ове године почне систематско праћење броја женских предузећа у Србији, истакла је она и подсетила на то да је сарадња са Агенцијом за привредне регистре пре две године показала да је у Србији мање од 10 одсто фирми у власништву жена, или су жене у њима менаџери.
Она је указала на то да је основни критеријум за награду за најевропскију женску фирму њено присуство на европском тржишту, и додала да ће се разматрати и да ли је предузеће остварило иновацију, да ли се придржава принципа добре пословне праксе, да ли подржава концепт друштвено-одговорног предузећа, као и да ли поштује етичке кодексе пословања.
Према њеним речима, за награду за најбољи модел запошљавања жена кључан је опис тог модела, број новозапослених и дужина трајања програма.
Она је истакла да ће ове године први пут бити додељено признање и у категорији самозапошљавања, а право да се боре за награду имају све жене које су се саме запослиле и имају фирме које раде најмање три године.