Београд, 5. март 2009. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да је закон о међународној правној помоћи у кривичним стварима предложен због потребе хармонизације домаћег законодавства са међународним документима и законодавством Европске уније.
Маловић је образлажући поменути документ
на првој седници редовног пролећног заседања Скупштине Србије, на чијем су дневном реду предлози закона потребних за укидање виза за путовање грађана Србије у земље ЕУ, рекла да међународна правна помоћ, између осталог, обухвата изручење окривљеног или осуђеног, преузимање и уступање кривичног гоњења и извршење кривичне пресуде.
Она је поновила да држављани Србије не могу бити изручени некој другој држави и додала да се предложеним решењима уводи могућност изручења окривљеног страног држављанина другој страној држави по поједностављеној процедури, али само уз његову изричиту сагласност.
Такође, Маловић је навела да страној држави може бити изручен оптужени или окривљени ради вођења кривичног поступка за дело за које се по законима Србије и закону државе која је упутила замолницу може изрећи казна затвора од годину дана или више.
Према њеним речима, министар правде може спречити изручење особе коју тражи страна држава ако би тиме био угрожен суверенитет, безбедност и јавни поредак Србије, или ако нису пружене гаранције за правично суђење.
Маловић је указала на то да су органи надлежни за пружање међународне правне помоћи домаћи судови и јавна тужилаштва, а да се захтев за пружање међународне правне помоћи подноси у виду замолнице.
Кад је реч о предлогу закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма, она је рекла да тај документ представља несумњиву корист за безбедност државе у свеобухватној борби против тероризма.
Према њеним речима, законска решења предвиђена тим предлогом унапређују постојећи систем откривања и спречавања прања новца и финансирања тероризма.
Она је истакла да ће примена закона о спречавању прања новца и финансирању тероризма утицати на јачање укупне привредне активности земље, с обзиром на негативне ефекте које на привредне токове имају та два кривична дела.
Овим законом биће успостављен систем свеобухватне контроле преноса готовине преко државне границе прописивањем обавезе да сва готовина у износу од 10.000 евра или више мора бити пријављена царинском органу, објаснила је Маловић.
Такође, она је указала на то да ће прописивањем адекватних санкција за кршење те обавезе бити умањени ризици које носи пренос готовог новца, а очекује се и да ће већи број случајева прања новца бити откривен на државној граници.
Министар за државну управу и локалну самоуправу Милан Марковић рекао је да је циљ предложеног закона о матичним књигама успостављање националног матичног регистра који је основ за израду регистра грађана, који Србија нема.
Према његовим речима, предложеним решењима на свеобухватан начин регулишу се питања вођења матичних књига и послова матичара и заменика матичара, који морају да имају факултет и положе посебан стручни испит.
Он је објаснио да је предвиђено да обрасце за извод из матичне књиге, који неће имати рок важења ограничен на шест месеци као до сада, штампа Народна банка Србије.