Значај заједничких пројеката Србије и Републике Српске у туризму
Београд, 27. фебруар 2009. године – Помоћник министра економије и регионалног развоја задужена за туризам Рената Пинџо изјавила је данас да туристичку понуду Србије и Републике Српске треба објединити у интегралан пакет и напоменула да то, кроз програме добросуседске прекограничне сарадње, подржава и ЕУ.
Пинџо је на конференцији за новинаре на Сајму туризма у Београду рекла да је 2009. међународна година река и да је, поред Дунава, Дрина најзначајнија река у региону, што пружа додатне могућности за сарадњу Србије и Републике Српске у области туризма.
Министар трговине и туризма Републике Српске Предраг Глухаковић данас је истакао значај заједничких туристичких пројеката Србије и Републике Српске како би се преко регионалне сарадње што пре укључиле у Европску унију.
Он је на Сајму туризма у Београду као посебно значајан истакао заједнички пројекат "Шарганске осмице" – обновљене пруге уског колосека од Мокре Горе до Вишеграда, коју би требало продужити до Сарајева, односно до Јахорине и Дубровника.
Користећи Споразум о специјалним и паралелним везама Србије и Републике Српске, од овог дела Балкана треба створити савремену туристичку дестинацију, рекао је Глухаковић и напоменуо да постоји идеја да се формирају заједнички туристички аранжмани који ће моћи да обухвате и скијање на Копаонику и на Јахорини.
Због утицаја економске кризе, све мање ће се тражити елитни туризам, а све више еко-етно туризам, који Балкан може да понуди и ту шансу треба искористити, указао је Глухаковић.
Он је рекао да је Република Српска прва од земаља у окружењу усвојила Закон о бањама, чији је значај то што омогућава да се здравствени туризам користи у комерцијалне сврхе, и додао да Фонд за здравство Републике Српске има девет уговора са здравственим центрима Србије.