Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Грађани имају поверење у полицију и велика очекивања од ње

Грађани имају поверење у полицију и велика очекивања од ње

Београд, 20. фебруар 2009. године – Први потпредседник-заменик председника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас, поводом објављивања резултата истраживања о раду и реформама у МУП-у, да грађани и полиција имају исте циљеве – борбу против криминала, дроге и корупције.

Ханс Ола Урстад и Ивица Дачић
Фото: Танјуг

Дачић је на заједничкој конференцији са представницима Мисије ОЕБС, на којој су представљени резултати истраживања јавног мњења о раду и реформама Министарства унутрашњих послова, указао на то да је истраживање показало да је по поверењу грађана полиција на четвртом месту у друштву.

Он је најавио да ће борба против дроге, криминала и корупције, на шта су пажњу скренули и грађани, остати приоритет у раду полиције и убудуће.

Министар је истакао и значај активности МУП-а на смањењу корупције, и додао да не може да се води борба против криминала уколико имамо корупцију у полицији.

Дачић и шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Ханс Ола Урстад постигли су сагласност о неопходности наставка реформских процеса у МУП-у Србије, као и о наставку размене искустава са полицијама других држава.

Урстад је рекао да је заједнички циљ да се полиција приближи грађанима, и оценио да истраживање показује да грађани имају поверења у полицију, али и велика очекивања од ње.

Према његовим речима, реформски процеси у Министарству унутрашњих послова односе се на различите аспекте делатности, међу којима је једна од значајних компоненти приближавање грађана полицији.

Према овом истраживању, првом те врсте од 2002. године, у новембру 2008. године 93 одсто испитаника сматрало је да полиција мора пре свега да делује као сервис грађана.

Приближно 55 одсто испитаника сматра да је корупција присутна у полицији, њих 37 одсто је навело да полиција поштује људска права, док 74 одсто испитаника сматра да полиција нема утицаја на одређивање приоритета у раду.

Око 74 одсто испитаних навело је да политичари утичу на оперативни рад полиције, а њих 77 одсто сматра да је то неприхватљиво. Приближно 74 одсто оценило је да полиција штити интересе Владе, а њих 66 одсто да штити интересе странака.

Око 36 одсто испитаника истакло је да полиција ради као сервис грађана, њих 70 одсто верује да у полицији постоји жеља и воља да се бори против криминала и корупције, наведено је у истраживању у којем се указује на то да грађани знају да препознају и поштују добар рад полиције.

Као пример за то наведено је издавање докумената, које се по оцени испитаника побољшало, као и рад униформисаних полицајаца на очувању јавног реда и мира.

Грађани, према резултатима истраживања, сматрају и да би локалне самоуправе требало да имају већи утицај на рад полиције, као и да су, с личног аспекта, највише угрожени због дроге, организованог криминала и корупције.

Истраживање је спровела специјализована агенција за испитивање јавног мњења "Стратеџик маркетинг", коју је на тендеру изабрала Мисија ОЕБС-а у Србији.

Као резултат дугогодишње сарадње Министарства унутрашњих послова и Мисије ОЕБС-а у Србији Одељење за спровођење закона Мисије ОЕБС-а наручило је ово истраживање јавног мњења у децембру 2008. године.

Дачић је на конференцији такође поновио и да полицијски официри за везу који треба да буду упућени у иностранство неће представљати трошак за Србију, већ ће допринети решавању проблема наших грађана и борби против прекограничног криминала.

Он је објаснио да је упућивање официра за везу или полицијских аташеа планирано у државе региона, Италију, Аустрију, Немачку и слично, односно тамо где има највише наших грађана чије потребе сада решавају конзуларни и дипломатски представници.

Први потпредседник Владе потврдио је и да је Влада Србије разматрала случај студента Миладина Ковачевића у оквиру побољшања односа са САД, и истакао да све информације о томе носе ознаку поверљивости.

Дачић је објаснио да су информације о Ковачевићу стављене под ознаку поверљивости на предлог министарстава која су надлежна за тај случај – Министарства спољних послова и, делимично, Министарства правде.

Он је указао и на недостатак одговарајуће регулативе за систем безбедности докумената и навео да мора да постоји јасан систем безбедности везан за поједине одлуке и документа Владе Србије.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs