Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Побољшани сви сегменти оперативне способности Копнене војске Србије

Побољшани сви сегменти оперативне способности Копнене војске Србије

Ниш, 18. фебруар 2009. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац изјавио је данас да су у односу на прошлу годину побољшани сви сегменти оперативне способности Копнене војске Србије.

Фото: Фонет
Шутановац је на конференцији за новинаре, на којој је представљена анализа оперативних способности Копнене војске за 2008. годину, навео да још није достигнут жељени ниво из разлога који нису у домену система одбране – од финансија до нагомиланих проблема током дугог низа година.

Он је рекао да ће главни задаци Министарства одбране у наредном периоду бити усвајање стратегијских докумената – стратегије националне безбедности, стратегије одбране, стратегијског прегледа одбране, као и Доктрине Војске Србије.

Према његовим речима, циљ је да током идућа три месеца буду усвојени закон о војној, радној и материјалној обавези и закон о цивилној служби, које је Влада Србије већ усвојила и упутила их Скупштини.

Министар је изразио очекивање да ће након тога бити завршена израда закона о цивилној заштити, о агенцијама, о производњи наоружања и војне опреме, као и закона о употреби Војске Србије и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Републике Србије.

Један од значајних задатака биће и јачање цивилне и демократске контроле оружаних снага, рекао је Шутановац и подсетио на то да је Европска комисија похвалила наше резултате у том погледу, уз оцену да је то једна од важних ставки приближавања Србије Европској унији.

Шутановац је најавио и организационе промене у Министарству одбране у складу са актуелним изазовима, ризицима и претњама и додао да ће се током ове године наставити активности у погледу опремања војске савременим средствима, као и процес професионализације.

Министар је нагласио да пројекат професионализације Војске Србије вероватно неће бити завршен до краја 2010. године, како је планирано, због актуелне финансијске ситуације и навео податак да је за 2.400 места за професионалне војнике било пријављено више од 5.000 кандидата, што говори да се враћа поверење у Војску Србије.

Он је рекао да се питање ангажовања наших јединица у мировним операцијама разматра у систему одбране, али да коначну одлуку о томе доноси Скупштина Србије, и најавио да ће половином године бити отворена канцеларија Србије при НАТО у Бриселу.

Шутановац је нагласио да ће се и даље радити на унапређењу материјалног положаја припадника Војске, не само у домену плата него и стамбеног збрињавања и најавио да ће се током наредне године решити стамбено питање за приближно 1.000 припадника Војске.

Реформишемо и систем војног образовања. Од ове године имамо усавршавање за официре на четири нивоа, а уводимо високи курс безбедности и одбране, прецизирао је Шутановац и додао да ће током ове године бити настављена реализација мастер плана, односно продаја вишка непокретности које су неперспективне.

Он је најавио да ће до половине идуће године бити решено питање вишкова убојних средстава, као и оних која нису адекватно складиштена, како би се избегла дешавања као пре неколико година у Параћину.

Шутановац је најавио и коначан завршетак базе Цепотина и истакао да је тај посао могао да буде завршен и до краја прошле године, али да у том случају, квалитет не би био на одговарајућем нивоу.

Према његовим речима, у плану је изградња новог објекта у коме би се објединило Министарство и управни део Војске Србије, односно Генералштаб.

Начелник Генералштаба ВС генерал-потпуковник Милоје Милетић навео је да се тежишни задаци Војске Србије у 2009. години могу условно поделити у две групе и прецизирао да се једна група односи на задатке који проистичу из дефинисаних мисија Војске, док је друга група везана за наставак реформских процеса у Војсци.

Кад је реч о реформским задацима, циљ је развој капацитета интероперабилности војске и у том смислу тежићемо осавремењавању система обуке, техничкој модернизацији и поступној професионализацији, објаснио је Милетић.

Он је истакао да ће развојем капацитета интероперабилности Војска Србије постати поуздан партнер армијама других земаља и може учествовати у сузбијању свих могућих облика угрожавања безбедности на нашим просторима.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs