Београд, 31. јануар 2009. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Петар Шкундрић најавио је данас да ће ово министарство почети реализацију нових пројеката у области електроенергетике, и да постоји велико интересовање за тендер који је расписан за "Колубару Б".
 |
 |
Петар Шкундрић |
 |
Фото: Танјуг |
 |
Шкундрић је у интервјуу за агенцију Танјуг изразио очекивање да ће се на овај тендер пријавити двадесет светских електроенергетских компанија, и прецизирао да поменути пројекти чија се реализација очекује подразумевају изградњу термоелектрана, гасних електрана, као и електрана које ће радити на технолошки отпад и на алтернативне облике енергије.
Он је објаснио да је реч о гасним електранама које ће истовремено производити електричну и топлотну енергију, и најавио да би прва таква електрана требало да буде грађена у Новом Саду, друга на Новом Београду, а размишља се и о градњи у Нишу и Крагујевцу.
Према његовим речима, предност тих озбиљних инвестиционих пројеката је у томе што су јефтинији, а уз то се могу и лакше и брже реализовати.
Свака од тих електрана-топлана може да буде реализована у периоду од приближно две године, рекао је министар и додао да се воде разговори о могућем коришћењу технолошког и комуналног отпада за производњу електричне енергије и топлоте.
Шкундрић је објаснио да би на тај начин уместо депонија имали савремена енергетска постројења која би сав технолошки и комунални отпад претварала у енергију.
Према његовим речима, остатак који би био високо карбонизован могао би да се користи као подлога за изградњу путева, чиме бисмо у потпуности решили еколошке проблеме везане за отпад.
Он је додао да у тим електранама од отпада не би могли да буду коришћени једино метали, стакло и кости, и указао на то да се размишља и о неким нетипичним захватима везаним за алтернативне облике енергије, као што је производња метана ферментацијом биомасе, што су знања која су стара хиљадама година, а која сада добијају уобличење у високим технологијама.
Шкундрић је подсетио на то да су недавно расписана два тендера за стратешке партенаре за изградњу термоелектране "Колубара Б" са два блока од по 350 мегавата, као и тендер за термолектрану "Никола Тесла Б3" од 700 мегавата.
Реч је о инвестицији вредној приближно две милијарде евра, а у ту сврху потребно је отворити нове копове лигнита, рекао је министар.
Уколико ове године пронађемо стратешке партнере за изградњу гасних електрана-топлана, Србија ће кроз две године имати довољно електричне енергије за повећану индустријску активност, а можда ће бити нешто струје и за извоз, нагласио је Шкундрић.
Он је оценио да је из тог разлога потребно ићи на друге изворе енергије који неће производити ефекат стаклене баште и који неће емитовати много токсичних гасова.