Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Обележен Национални дан без дуванског дима

Обележен Национални дан без дуванског дима

Београд, 30. јануар 2009. године – Државни секретар Министарства здравља Томислав Стантић рекао је данас да је у Србији скоро две трећине, односно 61,7 одсто одраслих становника, изложено дуванском диму код куће, 44,5 одсто на послу, а 77 одсто младих узраста између 13 и 15 година живи са неким ко у њиховом присуству пуши.

Фото: Бета
Стантић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом обележавања Националног дана без дуванског дима, истакао да су ови подаци поражавајући, али да је то ипак мање у односу на 2000. годину.

Он је указао на то да пушење представља највећи ризик оболевања на који особа може утицати и навео да не постоји лекар који може излечити рак у поодмаклој фази, због чега је превентивно понашање најважније.

Према његовим речима, бројна истраживања и контрола здравља становника показали су да је у Србији број пушача у последњих шест година смањен за 6 одсто, а лекари и стручњаци тврде да су томе допринеле кампање за борбу против пушења, посебно одлучност и жеља за одвикавање.

Стантић је указао на то да у Институту за плућне болести и туберкулозу више од две деценије постоји Служба за одвикавање од пушења, где се примењује индивидуална терапија која траје годину дана.

Члан Националне комисије за превенцију пушења и педагог у том саветовалишту Ика Пешић навела је да је у последње време повећан број особа које учествују у програмима за одвикавање, при чему се годишње тој служби у Институту јави више од 100 нових особа.

Она је нагласила да је један од разлога заинтересованости боља информисаност о штетности дувана путем медија.

Начелник Дневне болнице за лечење болести зависности Снежана Алчаз истакла је да у ту здравствену установу пацијенти првих месец дана долазе два пута недељно на саветовање и разговоре о штетности и остављању дувана.

Након тога они на разговоре долазе ређе и тада се процењује колико је њих, након те прве, уједно и најризичније фазе, оставило цигарете, указала је Алчаз и упозорила на то да је пушење хронична болест и да се не може увек са сигурношћу рећи да је неко заувек престао да пуши.

Често се дешава да када се клијенти излече од једне болести зависности, одлуче да се излече и од неке друге коју су установили да имају, а то је најчешће пушење, додала је Алчаз.

Главни терапеут центра "Ален Кар", који функционише као саветовалиште за одвикавање од пушења кроз које је за две године прошло приближно 700 људи, Миленко Петронијевић је истакао да терапија траје шест сати дневно, а са "клијентима" се разговара о штетности и заблудама везаним за цигарете.

Углавном је један долазак и шесточасовно саветовање довољно да би неко схватио шта пушење значи за здравље и да разбије илузије да то утиче на концентрацију и смањује досаду, а уколико се испостави да тај период некоме није довољан, организују се још две двочасовне терапије, навео је Петронијевић.

Он је додао да се специјална метода "Ален Кар" центра спроводи у групама и нагласио да постоји 80 сличних центара у 40 светских метропола у којима је, захваљујући тој методи, дуван оставило 90 одсто пушача.

Број зависника од цигарета у Србији опада, навео је Петронијевић и упозорио на то да су истраживања показала да је наша земља прва у Европи по смртности од болести изазваних пушењем.

Три најбоља кратка филма против дуванског дима снимљена мобилним телефоном приказана су данас поводом обележавања Националног дана без дуванског дима.

Прву награду од 80.000 динара за филм "Дувански дим је убица" добиле су Јована Момчиловић и Марица Кицушић, другу награду од 50.000 динара Марко Милошевић и трећу награду 25.000 динара за филм "Чудовиште из дуванског дима" Филип Виденовић.

Председник Републичке комисије за превенцију пушења Срмена Крстев је истакла да је много филмова стигло на конкурс и да су се већином јављали млади људи који су користили различите технике.

Она је навела да мушкарци који пуше једну паклу цигарета дневно имају 22 пута већи ризик да оболе од карцинома плућа у односу на непушаче.

Једна од најтежих болести узрокована пушењем јесте хронична опструктивна болест плућа, коју карактерише кашљање, искашљавање или јутарњи пушачки кашаљ и отежано дисање, рекла је Крстев.

У склопу кампање која се у првој половини године спроводи под слоганом "Дувански дим је серијски убица", а у другој "Избаци дувански дим" у Србији је најављено увођење постепене забране пушења у ресторанима и кафићима.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs