Усвојен Програм мера за ублажавање негативних ефеката светске економске кризе
Београд, 29. јануар 2009. године – Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Програм мера за ублажавање негативних ефеката светске економске кризе у Србији, чији је циљ очување конкурентности наше привреде, очување запослености и стимулисање домаће тражње.
Конкретне мере које се предлажу су: директно субвенционисање каматне стопе на кредите за ликвидност, суфинансирање кредита за инвестиције уз гаранцију Гаранцијског фонда, као и директно субвенционисање каматне стопе на потрошачке кредите за куповину одређених трајних потрошних добара и кредити из међународних извора.
Укупан износ повољних кредита који ће бити на располагању привреди процењује се на приближно 122 милијарде динара.
На данашњој седници Влада је усвојила и Предлог закона о војној, радној и материјалној обавези, Предлог закона о цивилној служби, Предлог закона о амбалажи и амбалажном отпаду, Предлог закона о хемикалијама, Предлог закона о биоцидним производима, Предлог закона о заштити ваздуха, Предлог закона о изменама и допунама Закона о заштити животне средине, као и Предлог закона о изменама и допунама Закона о процени утицаја на животну средину.
Усвојеним Предлогом закона о цивилној служби обезбеђује се ефикасније планирање, организовање и спровођење цивилне службе и предлаже формирање Центра за цивилну службу.
После постизања сагласности свих социјалних партнера на данашњој седници донет је Закључак да се након периода од шест месеци размотри могућност примене одредби Општег колективног уговора у делу који се односи на финансијске обавезе послодаваца, полазећи од економске и социјалне политике Владе и ефеката светске финансијске кризе.
Влада је усвојила и Уредбу о додели посебних признања уметницима за врхунски допринос националној култури у Републици Србији. Посебна признања биће додељивана на предлог уметничких удружења, установа културе и других правних и физичких лица. Добитницима посебних признања исплаћиваће се доживотна месечна примања у износу од педесет хиљада динара.
На данашњој седници усвојена је и Стратегија развоја трговине Републике Србије у циљу изградње модерне структуре тржишта и трговине, што је један од најсложенијих економских задатака у процесу приближавања Србије Европској унији.