Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > На југу Србије неће доћи до политичке дестабилизације

На југу Србије неће доћи до политичке дестабилизације

Београд, 27. јануар 2009. године – Први потпредседник-заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да на југу Србије неће доћи до политичке дестабилизације и додао да ће МУП учинити све да национална равноправност у Србији буде на највишем нивоу.

Дачић је у интервјуу за агенцију Танјуг оценио да нема никаквих разлога за дестабилизацију на југу земље.

Било би заиста чудно да до ње дође због неких који су ухапшени због почињених ратних злочина. Србија је ухапсила, изручила, или је добровољно отишло на десетине Срба који су оптужени пред Хашким трибуналом и сигуран сам да двоструки аршини не смеју да постоје, истакао је министар.

Према његовим речима, држава већ неколико година инсистира на пројекту интеграције припадника националних мањина у све сфере друштва, без обзира на националну припадност.

Министар је поновио да је за полицију Србије апсолутно небитно ко припада ком народу, већ да ли је починио одређена кривична дела или не, и навео да је са тог аспекта кључно питање да ли сви грађани Србије осећају Србију као своју државу.

Ако је то тако, онда нема никаквих проблема у интеграцији свих националних мањина и свих грађана Србије у политички и у друштвени живот Србије. То је њихово уставно право и Министарство унутрашњих послова ће учинити све да национална равноправност у Србији буде на највишем нивоу, по европским и светским стандардима, указао је он.

Дачић је подсетио на то да је акција хапшења припадника такозване "гњиланске групе" у Прешеву била спроведена по налогу Тужилаштва за ратне злочине.

Према његовим речима, припадници бивше ОВК извршили су злочине над цивилним становништвом у Гњилану и околини 1999. године, за шта постоје јасни докази, и тај процес се води пред Специјалним судом за ратне злочине.

Такође, Дачић је указао на то да акција коју је спровело Министарство унутрашњих послова није била уперена против једног народа или националне мањине у целини, већ искључиво против оних појединаца који су починили ратне злочине, или који се баве криминалом и свим другим недозвољеним радњама.

Позивам све грађане Србије, значи и Албанце са југа Србије, на мир. Позвао бих на стабилизацију политичких прилика и желим још једном да поновим да су Министарство унутрашњих послова и полиција Србије отворени и да у својим редовима имају веома много припадника националних мањина – и Бошњака и Мађара, Албанаца и других, рекао је министар унутрашњих послова.

Он је подсетио на то да МУП, заједно са ОЕБС-ом и Владом Норвешке, већ неколико година води акцију "Полиција у локалној заједници", на чијој ће реализацији ово министарство и даље инсистирати.

МУП је отворен за то да све проблеме који постоје у свакодневном животу решава, истакао је Дачић и навео да је то предочио и представницима општина у којима живе Албанци на југу Србије.

Међутим, Србија има право да процесуира оне који су починили злочине против Срба, исто као што процесуира и оне Србе који су починили злочине над представницима других народа, закључио је Дачић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs