Србија одлучна да се обрачуна са организованим криминалом
Београд, 26. јануар 2009. године – Први потпредседник-заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је вечерас да је формирање Националног савета за безбедност имало одлучујући допринос да се крене у обрачун са организованим криминалом у нашој земљи.
Дачић је, гостујући у емисији "Сведок" на Радио-телевизији Србије, рекао да је криминалитет у 2008. години био на нивоу претходне године, и додао да је позитивно то што је степен расветљености кривичних дела повећан.
Он је објаснио да „Белу књигу" чине постојећи оперативни подаци којима полиција већ располаже, и додао да је тај документ део настојања Националног савета за безбедност да се укрсте сви подаци којима располажу службе и агенције.
Министар је поновио да у Србији има 30 до 40 организованих криминалних група, или прецизно – 36, са више од 350 "регистрованих" појединаца, док се исто толико лица прати због њихове потенцијалне повезаности са криминалним групама.
Према његовим речима, те групе се углавном баве наркотицима, али су са њима повезани и сви други облици криминала, а полиција је све случајеве предала Тужилаштву.
Зато не сматрам да се може говорити о недостатку доказа о постојању криминалних група и њиховог деловања, већ о томе да сваки процес у коме постоје сазнања не може бити доведен до краја уколико постојећа сазнања не буду поткрепљена адекватним доказима, истакао је Дачић.
Када је реч о регионалној сарадњи у борби против организованог криминала, Дачић је рекао да је највећа сарадња остварена са Хрватском , али такође и са Босном и Хецеговином и Републиком Српском.
Министар је навео да регионална сарадња у овој области подразумева размену криминално-обавештајних информација, и поновио да је она приоритет српке полиције јер је познато да су криминалне групе својеврсна мешавина држављана различитих држава.