Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Конкурс за подстицајне кредите у области туризма

Конкурс за подстицајне кредите у области туризма

Београд, 21. јануар 2009. године – Државни секретар за туризам Министарства економије и регионалног развоја Горан Петковић изјавио је да би до краја недеље у средствима јавног информисања требало да буде објављен оглас за пријаву пројеката за коришћење подстицајних средстава за кредите у области туризма.

Горан Петковић и Небојша Скорић

Петковић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, подсетио на то да је реч о Уредби о распореду подстицајних средстава за кредите коју је Влада усвојила на прошлонедељној седници.

Он је објаснио да су то такозвани софт кредити који ће бити поново пласирани под врло повољним условима на пет година, са годину дана грејс периода и симболичном каматном стопом од један одсто годишње.

Државни секретар подсетио је на то да је тим кредитима прошле године започето, а на неким местима већ реализовано, неколико веома вредних објеката од којих су поједини, као што су хотел у Сомбору и вила у Лесковцу, већ сада у функцији.

Петковић је упутио позив свим заинтересованим предузетницима, туристичким предузећима и регистрованим пољопривредним газдинствима да припреме и поднесу своје пројекте за коришћење ових средстава.

Он је изразио очекивање да ће у овој години бити усвојен нови закон о туризму, у којем је направљено неколико мањих али врло значајних измена, захваљујући којима ће моћи да заживи и једношалтерски систем у регистрацији туристичких агенција, па ће тај посао за њих бити јефтинији и бржи.

Петковић је најавио да се приводи крају и рад на изради три мастер плана, у којима ће бити изнете процене, могућности и планови развоја туризма на Бесној кобили, Фрушкој Гори (Сремским Карловцима), као и план даљег развоја Копаоника.

Осврћући се на резултате које је домаћа туристичка привреда остварила у 2008, он је оценио да је то била година борбе за одржање текућег туризма.

Према његовим речима, туристичка привреда се у прошлој години одржала упркос бројним проблемима који су је задесили почетком и крајем године, тако да је број долазака туриста готово исти као у 2007. години, при чему је забележено 6,89 милиона ноћења.

Он је указао на то да је забележен и солидан приход туристичке привреде, посебно у девизном делу, где је за 11 месеци остварен девизни прилив у износу од 874 милиона долара, што је за 11 одсто више него у истом периоду 2007. године.

Петковић је истакао да туристи, нарочито страни, почињу све више да троше у Србији, и додао да се постепено продужава и време њиховог боравка у нашој земљи са 3,18 на 3,24 дана.

Он је навео да је терет борбе за одржање текућег туризма у 2008. години поднела Туристичка организација Србије (ТОС), која је наступила на већем броју иностраних сајмова на којима су се представиле домаће туристичке агенције, хотелијери и локалне туристичке организације.

Петковић је нагласио да, захваљујући "продајној активности" ТОС-а и томе што је закључила бројне уговоре са страним агенцијама, можемо да очекујемо добре пословне резултате туристичке привреде у наредном периоду, упркос дешавањима у светској економији.

Поред ТОС-а, значајан допринос пружила је и туристичка инспекција, која је је за 21 одсто поправила резултат уплаћене боравишне таксе локалним самоуправама, прецизирао је државни секретар и подсетио на то да је у 2008. години уговорено и више од 60 различитих развојних пројеката, пре свега за развој туристичке инфраструктуре.

Вршилац дужности генералног директора "Скијалишта Србије" Небојша Скорић најавио је наставак вештачког оснежавања планина у Србији у овој години – стаза Дубока 1, Дубока 2 и Караман на Копаонику, и додао да ће систем за вештачки снег бити инсталиран и на Торнику (Златибор) и на Старој планини.

Он је за почетак марта најавио и пуштање у рад нове четвороседне жичаре чији је капацитет 2.400 скијаша на сат, на локацији Гобељ на Копаонику, као и почетак пројекта изградње целогодишњег забавно-спортско-рекреативног парка у центру Златибора на брду Обудојевица, површине седам хектара, са садржајима по угледу на најпознатије европске туристичке центре.

Скорић је нагласио да "Скијалишта Србије" региструју позитивну ударну зимску туристичку сезону, у којој је за непуних месец дана забележено приближно 50.000 корисника капацитета на скијалиштима.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs